Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sosyal Sigortalar Dairesi Zor durumda !
26 Nisan 2011 Salı Saat 11:29

Sosyal Sigortalar Dairesi Zor durumda !

Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, işsizlik ve piyasadaki nakit para akışında yaşanan sıkıntı nedeniyle birçok iş insanı, sosyal sigorta primlerini ödemekte güçlük çekiyor.

Kayıtlı çalışanlarla ilgili ödemelerdeki aksamaların yanı sıra, kayıtsızlardan kaynaklanan sorunlar yüzünden güç duruma düşen Sosyal Sigortalar Dairesi maaş ödemekte zorlanıyor.
Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar, bütçe disiplinin sağlanması gerektiğini belirterek ivedilikle gerekli önlemlerin alınmasının önemini vurguladı.
Tekakpınar, yapısal reformların uygulanmaması halinde dairenin yeni seneye 70 milyon TL açıkla başlayacağı uyarısında bulundu.
Ocak 2011 itibariyle 71 bin aktif sigortalı, 27 bin 200 de sigorta emeklisi bulunduğunu; normalde 4 çalışanın 1 emekliyi ödemesi gerekirken, ülkemizde 1 çalışanın 2.59 emekliyi ödediğini belirten Tekakpınar, her ay yaklaşık 35 milyon TL aktif sigortalılardan tahsilat yapıldığını ifade etti.
Tekakpınar, sosyal sigorta emeklilerine her ay 40 milyon TL ödendiğini belirterek başka giderlerin de olduğuna dikkat çekti.

Gecikme faizlerinde indirim

Tekakpınar, sosyal sigorta primlerini yatıramayanlara gecikme faizi uygulandığını ifade ederek bunun ilk ay için yüzde 3, sonraki aylarda da yüzde 2 olduğunu söyledi.
Tekakpınar, faizler konusunda bir çalışma başlattıklarını da açıklayarak oranların düşürülmesinin öngörüldüğünü belirtti.

“Kayıt dışı yaşam geliri azaltıyor”

Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar, ülkedeki sosyal sigorta sisteminin finansman sorununun bir bölümünün giderleri artırıcı, diğer kısmının ise gelirleri azaltan ve uzun yıllar devam eden gelişme ile uygulamalardan kaynaklandığını söyledi.
Gelir artırıcı faktörlerin, erken yaşta emeklilik uygulamaları, primi alınmadan ya da prim değerini fazlasıyla aşan bonkör sigorta ödemeleri, uzayan ortalama ömür nedeniyle artan aylık ödemeleri ve prim gelirleriyle ödenen aylıklar arasındaki ilişkinin zayıflığı olduğunu anlatan Tekakpınar, gelir azaltıcı faktörlerin başında da kayıt dışı yaşam ve prime esas kazancın düşük gösterilmesinin geldiğini ifade etti.

“Sistem aktif sigortalı sayısıyla düzelmez”

Tekakpınar, 2010 yılı sonu itibariyle 70 bin 336 aktif sigortalı, 27 bin 200 de emekli olduğunu belirterek Nisan 2009’da dairede 62 bin civarında aktif sigortalı bulunduğunu söyledi.
Nisan 2009’dan günümüze dairedeki aktif sigortalı sayısının yüzde 9 oranında artığına dikkat çeken Tekakpınar, “71 bin sigortalıdan yaklaşık 30 bini çalışma izinli, geriye kalan 41 bin kusuru da KKTC vatandaşlarından oluşmaktadır” dedi.
Tekakpınar, sistemin aktif sigortalı sayısındaki artışla düzelecek gibi görünmediğini belirterek yapısal sorunlar düzeltilmedikçe aktif sigortalı sayısındaki artışa paralel bir şekilde mali tablonun da kötüleşeceğini söyledi.
Fonun 200 milyon TL’ye yaklaşan açıklarının yapısal düzenlemelerin ivedilikle gerçekleştirilmesini zorunlu kıldığını vurgulayan Tekakpınar, bu açığın 30 yılda oluştuğunu belirtti.

“Erken emeklilik finansman dengesini bozuyor”

Tekakpınar, kısa vadede sosyal sigorta finansman dengesini bozan en önemli sorunlardan birinin erken emeklilik olduğunu söyledi.
Genç emekli sayısının yüksek olmasının, daha kısa çalışma, daha uzun emeklilik süresi anlamına geldiğini ifade eden Tekakpınar, “16/76 sayılı Sosyal Sigortalar Yasası uyarınca 25 yıl prim yatırımı ile 50 yaşında emekli olunabilmektedir. Sosyal sigortalar fonu yılda ortalama bin 500 emekli vermekte ve aktif-pasif oranı sürekli düşmektedir” dedi.
Tekakpınar, prime, esas kazancın düşük gösterilmesinin de finansman dengesini bozduğuna işaret ederek ortalama aylık 2 bin maaş alan bir çalışanın sosyal sigorta yatırımlarının asgari ücret üzerinden yapıldığını belirtti.
Tekakpınar, orta vadede ise, kayıt dışı istihdamı azaltmak, prim alınmadan yapılan ödemeleri düzeltmek, kısa vadeli sigorta kollarında nimet-külfet dengesinin esasına göre düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi.

Bu haber toplam 11016 defa okunmuştur
Sosyal Sigortalar Dairesi Zor durumda ! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans