Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇAKICI: “HANTAL YAPIDAN TC HÜKÜMETLERİ DE SORUMLUDUR”
28 Nisan 2011 Perşembe Saat 15:00

ÇAKICI: “HANTAL YAPIDAN TC HÜKÜMETLERİ DE SORUMLUDUR”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, 1974’ten sonra KKTC’de oluşturulan “çarpık sistem ile hantal yapıdan”, buradaki hükümetler kadar, TC hükümetlerinin de sorumlu olduğunu savundu.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, 1974’ten sonra KKTC’de oluşturulan “çarpık sistem ile hantal yapıdan”, buradaki hükümetler kadar, TC hükümetlerinin de sorumlu olduğunu savundu.

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın, ülke ekonomisine yönelik söylemlerinin yıllardır yapılan müdahalelerin yeni bir göstergesi olduğunu iddia eden Çakıcı, “Yıllardır yapılan müdahaleler ve dayatmalar gibi, Sn. Akça’nın da içişlerimize karışması doğru değildir” dedi.

Çakıcı; yaşanmakta olan sorunların, dayatma, zorlama ve Kıbrıslı Türkler’in yapısına uygun olmayan ekonomik paketlerle değil, Kıbrıs Türk halkının meydanlara inerek yansıttığı iradeye ve kendi evinin efendisi olması istencine saygı gösterilerek çözülebileceğini kaydetti.

Siyasal partilerle, sivil toplumla, akademisyenlerle, yerli uzmanlarla tartışılmayan ve Kıbrıs’a özgü siyasal, sosyal ve ekonomik tedbirler içermeyen paketin, bir kalkınma programı değil, bütçenin denkleştirilmesine yönelik olduğunun zaten Akça tarafından da ortaya konduğunu ileri süren Çakıcı, halkı, tamamen kendi iradesi dışında ortaya çıkan bu pakete sahip çıkmaya zorlamaya kimsenin hakkı olmadığını ifade etti.

Çakıcı; “UBP Hükümeti’nin, ‘evet efendimci’ tavrına rağmen, buradaki çökmüş yapıdan TC hükümetlerinin de sorumlu olduğunun farkında olan, başkalarının hatalarının bedelini yıllardır ödemek zorunda bırakılan halktan, bu programı zoraki bir şekilde kabullenmesi beklenmemeli” dedi.

“1974’ten sonra adanın kuzeyinde kontrolsüz şekilde artırılan nüfus, partizan anlayış, verimsiz ve disiplinsiz kamu yapısı, yasa dışılık, kayıt dışı ekonomi gibi uygulamaların, sürdürülebilir olmayan bir devlet yapısının oluşmasına neden olduğunu” belirten Çakıcı, “Buradaki hükümetler kadar, yıllarca, Kuzey Kıbrıs’ta etkin bir şekilde, asker ve sivil bürokrasisi ile buradaki yönetimlerde büyük etkinliği olan ve çok çeşitli ekonomik programları uygulanması için dayatan TC hükümetleri de, bu düzenin yaratılmasında sorumludurlar” dedi.

Gelinen aşamada, Kıbrıs’ın yerel siyasal, sosyal ve ekonomik şartları dikkate alınarak Kuzey Kıbrıs’taki tüm ilgili çevrelerle tartışıldıktan sonra yeni bir program hazırlanması gerekliliği üzerinde duran Çakıcı, “Ancak, unutulmamalıdır ki, bizim sorunumuz, yalnızca ekonomik bir sorun değil, aynı zamanda kendi kültürünü, sosyo - demografik yapısını, kimliğini devam ettirme ve kendi kendini yönetme anlayışını içeren bir toplumsal varolma meselesidir. Bu ihtiyaçları içerecek bir program, KKTC’de uygulanmalıdır” dedi.

“Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Akça’nın içişlerimize müdahale etmesine, icraatın başında olan UBP Hükümeti’nin de karşı çıkarak halkın yanında yer alması gerekir” ifadelerine yer veren Çakıcı, TC hükümetleri ile buradaki temsilcilerinin de Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yönetme istenci ile toplumsal varoluş mücadelesine saygı göstermeleri gerektiğini vurguladı.

Bu haber toplam 1492 defa okunmuştur
ÇAKICI: “HANTAL YAPIDAN TC HÜKÜMETLERİ DE SORUMLUDUR” Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans