Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
25 MİLYON EURO’LUK EK KAYNAK ÖNERİSİ
28 Nisan 2011 Perşembe Saat 15:43

25 MİLYON EURO’LUK EK KAYNAK ÖNERİSİ

Avrupa Komisyonu, 2012 yılı AB taslak bütçesinde Kıbrıs Türk halkı için 25 milyon Euro’luk ek kaynak ayrılmasını önerdi.

Avrupa Komisyonu, 2012 yılı AB taslak bütçesinde Kıbrıs Türk halkı için 25 milyon Euro’luk ek kaynak ayrılmasını önerdi.

Söz konusu mali kaynak, 2006 - 2010 bütçeleri çerçevesinde sağlanan ve tamamen sözleşmeleri imzalanan 264 buçuk milyon Euro’luk yardım ile 2011 yılı bütçesi altında uygulanmakta olan 28 milyon Euro’luk yardım programına eklenecek.

AB Komisyonu “Kıbrıs” Temsilciliği Başkanı Andrulla Kaminara yaptığı yazılı açıklamada, taslak bütçenin AB bütçe yetkili makamlarına (Avrupa Parlamentosu ve Konseyi) gideceğini ve bu yetkili makamların yılsonundan önce bu konu hakkında kararlarını vereceklerini bildirdi.

Kaminara açıklamasında, Komisyon Üyesi Stefan Füle’nin “Bu teklif bir kez daha AB’nin Kıbrıs'ta bir çözüme yönelik taahhüdünün altını çizmektedir. Bu kaynak, AB’nin adanın yeniden birleşmesine yönelik olarak yapılan görüşmelerin başarıyla sonuçlanmasını umduğu konusunda güçlü sinyal veriyor” şeklindeki sözlerine de yer verdi.

Kaynağın, yeniden birleşmeyi desteklemek amacıyla, eğitimden sivil topluma, kırsal gelişmeden çevreye kadar çeşitli alanlarda kullanılması planlanıyor.

Kaynak aynı zamanda, kültürel miras, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin desteklenmesi ve liderlerin açılışına karar vereceği yeni geçiş noktaları gibi çeşitli güven yaratıcı önlemler için kullanılacak.

Bu haber toplam 1793 defa okunmuştur
25 MİLYON EURO’LUK EK KAYNAK ÖNERİSİ Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans