Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BKP DEN,AKÇA’ YA ELEŞTİRİ
28 Nisan 2011 Perşembe Saat 16:01

BKP DEN,AKÇA’ YA ELEŞTİRİ

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Sekreteri İzzet İzcan, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın, “Kıbrıs’ın sahibiymiş gibi hareket ederek Kıbrıs Türk toplumu adına konuşarak içişlerine karışamayacağın

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Sekreteri İzzet İzcan, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın, “Kıbrıs’ın sahibiymiş gibi hareket ederek Kıbrıs Türk toplumu adına konuşarak içişlerine karışamayacağını” kaydederek, "Akça’nın susmasını" istedi.

İzcan bugün BKP Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, “Kuzey Kıbrıs’taki ayrılıkçı ve çarpık yapıyı Kıbrıslı Türklerin değil, bu güne kadar seçtiği kukla hükümetlerle Türkiye’nin kurarak yönettiğini” iddia etti.

Bu nedenle yaşanan ekonomik ve siyasi krizin sorumlusunun Türkiye ve buradaki “işbirlikçi” yönetimler olduğunu savunan İzcan, şu iddialarda bulundu:

“Kıbrıslı Rumların mülklerini, ülkemizin en güzel yerlerini, Kıbrıslı Türklerin öz varlıklarını yandaşlarınıza peşkeş çekeceksiniz, nüfus aktararak Kıbrıslı Türkleri yok olmakla karşı karşıya bırakacaksınız, Kıbrıs sorununun çözümünü engelleyeceksiniz. AB üyelik sürecinde bizleri rehine olarak tutup, ‘stratejik çıkarlarım’ var diyerek koz olarak kullanacaksınız ve bizlere ‘bedel ödeyeceksin’ diyeceksiniz. Kıbrıslı Türkler, oluşturduğunuz ayrılıkçı rejim nedeni ile 36 yıldır bedel ödüyor. Sevdiklerini kaybetti, evinden, toprağından oldu ve dünyadan izole edildi. Daha fazla bedel ödemeyi reddediyoruz.”

İzcan, “Türkiye’nin esas niyetinin; Kıbrıs’ın kuzeyini vilayet yapmak olduğunu, nüfusu 1 milyona çıkararak, ikinci Hatay örneğini hayata geçirmeye çalıştığını” iddia ederek, tüm çözüm ve barış yanlısı demokrasi güçlerine gelişen toplumsal mücadeleyi daha da büyüterek sürdürme çağrısı yaptı.

Bu haber toplam 1916 defa okunmuştur
BKP DEN,AKÇA’ YA ELEŞTİRİ Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans