Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CEMAL VAROĞLU TURİZME ACİL ÇÖZÜM İSTEDİ
29 Nisan 2011 Cuma Saat 09:55

CEMAL VAROĞLU TURİZME ACİL ÇÖZÜM İSTEDİ

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB) Genel Başkanı Cemal Varoğlu, turizmde acil çözüm bekleyen sorunların erken zamanda çözülememesi ve turizm sezonunun her açılışında akla getirip sonra da unutulması halinde bu ülkede turizm yapmak

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB) Genel Başkanı Cemal Varoğlu, turizmde acil çözüm bekleyen sorunların erken zamanda çözülememesi ve turizm sezonunun her açılışında akla getirip sonra da unutulması halinde bu ülkede turizm yapmaktan söz edilemeyeceğini belirtti.

Ülkenin 1 milyon turisti ağırlayacak alt yapısının olup olmadığını soran Varoğlu, “Öyle bir hazırlığın olduğunu göremedik. O halde niye 1 milyon turist bekliyoruz?  Kazara bu 1 milyon turist gelirse hazırlıksız yakalanmamızdan dolayı yaşayacağımız mahcubiyetin büyüklüğünü hiç düşündünüz mü?” ifadelerini kullandı.

KITREB Genel Başkanı Cemal Varoğlu yazılı açıklamasında, turizm sektöründe saptadıkları ve ivedilikle çözülmesini gerekli gördükleri sorunları  aşağıdaki 9 maddede özetledi:

“KKTC ile GKRY arasındaki sınırda bulunan geçiş kapılarında tuvalet sorunu; Gazimağusadaki Akyar (ikibuçuk mil) sınır kapısında ihtiyaca cevap verecek bir tuvalet yok. Lefkoşa’daki Metehan sınır kapısındaki tuvalet ise temizliği yapılmadığından hijyen kurallarına uyulmuyor. Lokmacı bölgesinde turistlerin ihtiyacına cevap verecek belediyeye ait bir tuvalet yok.

Turistlerin hergün uğradığı müze ve ören yerleri yeterince temiz tutulmuyor;  Şehirlerarası yolların etrafının ve plajların kirliliğini ortadan kaldıracak, genel bir temizlik seferberliğine ivedilikle ihtiyaç var.

Anayollardaki kedi, köpek ölülerini kaldıracak bir birimin Çevre Dairesi bünyesinde kurulması gerekmektedir; turistik otobüslerin ses düzeni ve klima sistemi standardlara uygun olmalı, tüm otobüslerde ihtiyaca cevap verecek miktarda içme suyu bulundurulmalı; kaçak rehberliğin önlenmesi hususunda gereken önlemler alınmalı.Devletin fiyatlar, kaçak rehberlik, standard otobüsler ve çevrenin kirletilmesi hususlarında etkin bir denetim mekanizmasını harekete geçirmesi gerek; full-time çalışan rehberler için de aylık asgari bir ücret belirlenmeli; rehberlerin hizmetleri karşılığında hak ettikleri ücretlerini zamanında alabilmeleri hususunda gerekli önlemler alınmalı.”

Bu haber toplam 11168 defa okunmuştur
CEMAL VAROĞLU TURİZME ACİL ÇÖZÜM İSTEDİ Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans