Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Azerbaycandan KKTCye Direkt Uçuş İhtimali Rumları Rahatsız Etti
29 Nisan 2011 Cuma Saat 11:38

Azerbaycandan KKTCye Direkt Uçuş İhtimali Rumları Rahatsız Etti

KKTC ile Azerbaycan arasında yapılması planlanan direkt uçak seferleri Rumları endişelendirdi

KKTC ile Azerbaycan arasında yapılması planlanan direkt uçak seferleri Rumları endişelendirdi.

12 Haziran'dan itibaren gerçekleştirilmesi planlanan direkt uçuşların Rumları harekete geçirdiği iddia edildi. Filelefheros gazetesi, Rum makamlarca bu uçuşların engellenebilmesi için çeşitli bulgular arandığını yazdı.


Fileleftheros; "Azerbaycan'dan Uçuşları Engelleme Hareketleri" başlığıyla yansıttığı haberinde, direkt uçuşlarla ilgili haberlerin basına yansıması üzerine ilgili Rum makamlarının, bu uçuşları engelleme tedbirleri almak maksadıyla konuyla ilgili bulguları araştırmaya başladığını yazdı.
Devamla, Rum tarafında gerçekleştirilen uluslararası nitelikli uçuş güvenliği konferansının dün sona erdiğini yazan gazete, konferans nedeniyle Rum tarafında bulunan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Genel Sekreteri Ronald Benjamin'in Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'la gerçekleştirdiği temasların altını çizdi.


Haberde, Benjamin - Hristofyas görüşmelerinin; Rum yönetimi ile ICAO arasında şu üç eksendeki çok daha taktik temasların başlangıcını teşkil ettiği belirtildi: "Ercan Hava Trafik Kontrol Merkezi'nin yarattığı sorunların en azından teknik düzeyde çözülmesi; Rum Havayolları uçaklarının Ankara Uçuş Denetim Bölgesi'nden uçuşuna uygulanan ambargo ve Kıbrıs Sivil Havacılığı'nın yükseltilmesi. "
Gazete, Hristofyas'ın uçuş güvenliği konferansına katılan önemli Avrupa ve uluslararası havacılık örgütleri temsilcileri, ICAO Genel Sekreteri ve Rum Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı'nın da hazır bulunduğu görüşmelerde, Kıbrıs sorunu üzerinde durduğunu, Türkiye'nin çözüm konusundaki tavrı ile bölgedeki hava taşımacılığı ve uçuş güvenliğinde "yarattığı sorunları" şikayet ettiğini yazdı.
Haberde, Hristofyas'ın gerek baş başa görüşmelerde gerek düzenlediği resmi akşam yemeğinde Rum sivil havacılığını iyileştirmedeki kararlılığından söz ettiği, ancak son altı yıldır benzer niyetler dile getirildiğinden; Rum tarafının bu niyetlerini hayata geçirmesi konusunda çekinceler bulunduğu da belirtildi.

Bu haber toplam 13082 defa okunmuştur
Azerbaycandan KKTCye Direkt Uçuş İhtimali Rumları Rahatsız Etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans