Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avcı: Kanal Projesi, Kıbrısın Gelişimine de Katkı Sağlayacaktır
29 Nisan 2011 Cuma Saat 13:15

Avcı: Kanal Projesi, Kıbrısın Gelişimine de Katkı Sağlayacaktır

KKTC Özgürlük ve Reform Partisi Genel Başkanı Turgay Avcı, Başbakan Erdoğanın Kanal Projesinin Türkiyeyi uluslar arası alandaki aktif rolünü arttıracağını söyledi.

KKTC Özgürlük ve Reform Partisi Genel Başkanı Turgay Avcı, Başbakan Erdoğan'ın Kanal Projesi'nin Türkiye'yi uluslar arası alandaki aktif rolünü arttıracağını söyledi Avcı, "Bu projeyle birlikte Türkiye, uluslar arası alanda adından sıkça söz ettirecek, bu alanda Kuzey Kıbrıs'ında gelişimine katkı sağlayacaktır. " dedi.


Başbakan Erdoğan'ın 'çılgın' projesinin sadece 2023 yılını hedefleyen bir proje olmadığını kaydeden KKTC eski Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, bu projeyle birlikte Erdoğan'ın önümüzdeki 100 yılı projelendirdiğini söyledi. Avcı, "Başbakan Erdoğan'ın açıklamış olduğu Kanal Projesi 2023 yılını hedefleyen bir proje değildir. Türkiye 2050-2100 projeleridir. Hazırlanacak bu proje geniş kapsamlı bir proje olmasından dolayı Türkiye'nin önümüzdeki yüz yılın gelişimine katkı sağlayacak ve uluslararası alana imzasını koyacaktır. Bence bu proje sadece Türkiye'nin değil bir dünya projesidir. " şeklinde konuştu.


Türkiye'deki her adım Kıbrıs Türkü'nün gelişimine katkı sağlayacağını dile getiren Avcı, "Güçsüz bir Türkiye, Kıbrıs Türk'ünün geleceğine çok daha olumsuz bakmamıza sebep olur. Geçtiğimiz dönemlerde Kıbrıs Türkü kendi gelişimini sağlayamamış bir konumdayken, bugün Türkiye'nin ekonomik olarak gelişmesiyle birlikte uluslar arası alanda gelişme kaydetmiş bir konumda yer almaktadır. "ifadelerini kullandı. ÖRP Genel Başkanı Avcı, Bu bağlamda Türkiye'nin ekonomik alanda ilerlemesi uluslar arası arenada söz sahibi olmasını sağlamaktadır. Böylece bu durumun Kıbrıs ekonomisinin gelişmesini kaçınılmaz kılmaktadır. " sözleriyle projeye destek verdi.


Başbakan Erdoğan'ın da Kıbrıs için çılgın projeler gerçekleştireceği inancında olduğuna değinen Avcı, Türkiye'de Muhalefet Partisi Cumhuriyet Halk Partisi'nin bu projeye destek vermesi gerektiğini savundu. Muhalefet partilerinin her şeye karşı çıkan bir anlayışı olmaması gerektiğini söyleyen Avcı, "Kıbrıs'ta da yaşanılan sıkıntılardan birisi de budur. Muhalefet demek ülkenin gelişimine katlı sağlayacak her türlü projeye destek vermek demektir. Türkiye'deki Muhalefet partisinin bu projeye katkı sağlaması gerekmektedir. " açıklamalarına yer verdi.

Bu haber toplam 12778 defa okunmuştur
Avcı: Kanal Projesi, Kıbrısın Gelişimine de Katkı Sağlayacaktır Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans