Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÜLKÜCÜLER TUTUKLU
30 Nisan 2011 Cumartesi Saat 09:31

ÜLKÜCÜLER TUTUKLU

Kanlı biten ülkücü hesaplaşmanın ardından gözaltına alınan 6 kişi dün mahkemeye çıkarıldı

Girne ‘de önceki akşam iki grup arsında çıkan tartışmanın ardından kanlı biten hesaplaşmayla bağlantılı 6 kişi dün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Tahkikat memuru Müfettiş Muavini Murat Bayram, olayda kullanılan bıçağın henüz bulunamadığını ve meseleyle ilgili bir kişinin daha arandığın belirtti. Zanlılardan Fatih Aslan ve Volkan Yüksek “katle teşebbüsle” de suçlandı.
KKTC Ülkü Ocakları Başkanı Abdülkadir Sarıbaş ile beraberindeki Nihat Cancabuk, Hakkı Çalım, Fatih Balcı ve Yusuf Aydoğu, önceki akşam Girne’de faaliyet gösteren bir pastanede bulunan KKTC Ülkü Ocakları’nın eski yöneticileri Fatih Aslan ve Volkan Yüksek’le sözlü tartışmaya girişti. Pastanede başlayan iki gurup arasındaki tartışma, daha sonra kavgaya dönüştü ve KKTC Ülkü Ocakları eski yöneticilerinden olduğu öğrenilen Fatih Aslan, tasarrufundaki bıçakla Abdulkadir Sarıbaş’ı başından, Nihat Cancabuk’u ise kalçasından bıçakla yaraladı.
Girne polisi olayın ardından yaptığı geniş çaplı soruşturma sonrası, olaya karışan tüm zanlıları gözaltına aldı ve dün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkardı.

Mahkemeye ayrı ayrı çıkarıldılar

Fatih Aslan ve Volkan Yüksek ayrı, başından ve kulak arkasından yaralanan KKTC Ülkü Ocakları Başkanı Abdülkadir Sarıbaş ile kalçasından bıçaklanan Nihat Cancabuk, Hakkı Çalım, Fatih Balcı ve Yusuf Aydoğu mahkemeye ayrı çıkarıldı. Tüm zanlılar hakkında tahkikat amaçlı 3’er gün tutukluluk emri alındı.
Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Melek Esendağlı’nın huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Egemen Metay, meselenin tahkikat sorumlusu, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli Müfettiş Muavini Murat Bayram’ı tanık olarak dinletti.

“Katle teşebbüs” suçlaması

Müfettiş Muavini Bayram, ilk olarak Fatih Aslan ve Volkan Yüksek’le ilgili şahadet verdi. Bayram, zanlılar Fatih Aslan ve Volkan Yüksek’in “katle teşebbüs”, “yaralama”, “kanunsuz bıçak taşıma”, “kavga” ve “rahatsızlık” suçlarından methaldar olduklarını belirtti. 28 Nisan 2011 tarihinde 20.30 sıralarında Girne’de faaliyet gösteren bir pastanede iki grup arasında tartışma çıktığını belirten Müfettiş Muavini Bayram,  zanlı 1 Fatih Aslan’ın, daha önceden kendini darp ettiği gerekçesiyle Abdülkadir Sarıbaş’ı tasarrufundaki bıçakla sol şakağından ve sol kulak arkasından yaraladığını kaydetti.  Zanlının daha sonra da Nihat Cançabuk’u kalçasından bıçakladığını belirten Bayram, başından bıçaklanan Abdülkadir Sarıbaş’ın Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, Nihat Cancabuk’un ise Girne Akçiçek Hastanesi’ne kaldırıldığını söyledi. Bayram,  iki yaralının yapılan müdahalenin ardından taburcu olduğunu belirtti.

Bir kişi aranıyor

Müfettiş Muavini Murat Bayram, olay yerinde yapılan inceleme sonrasında bir zanlının kaçtığını tespit ettiklerine dikkat çekerek, bu zanlının tasarrufunda olduğunu belirledikleri 31 santimetre ağız uzunluğu olan 46 santimetrelik “kama” yı olay yerinde bularak emare olarak aldıklarını söyledi.
Soruşturmanın yeni başladığına değinen Bayram, olayda kullanılan bıçağın henüz bulunamadığına dikkat çekti ve zanlıların tahkikat amaçlı bir süre poliste tutuklu kalmalarını talep etti.
Şahdetin ardından söz alan Savcı Egemen Metay, zanlıların 3 gün süreyle tutuklu kalmalarını talep etti. Zanlıların avukatı da bu talebe itiraz etmedi.
Yargıç Melek Esendağlı, Müfettiş Muavini’nin şahadetini dikkate aldığını ve zanlıların ilk nazarda olayla bağlantısı olduğuna kanaat getirdiğini belirtti. “Katle teşebbüs” ve “yaralama” suçlarının ciddiyetine dikkat çeken Yargıç Esendağlı, soruşturmanın yeni başladığına ve alınması gereken birçok ifade olduğuna dikkat çekerek tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Sarıbaş taburcu oldu ve mahkemeye çıkarıldı

Yargıç Melek Esendağlı’nın bu emrinin ardından, Müfettiş Muavini Murat Bayram aynı yemin altında, Abdulkadir Sarıbaş, Nihat Cancabuk, Hakkı Çalım, Fatih Balcı ve Yusuf Aydoğu’yla ilgili şahadet verdi.
Müfettiş Muavini Bayram, 4 zanlının “kavga”,”kanunsuz bıçak taşıma” ve “rahatsızlık “suçlarından methaldar olduklarını belirtti.
Zanlı 1 Adulkadir Sarıbaş’ın, Fatih Aslan’ı daha önceden darp ettiği gerekçesiyle aralarında husumet olduğunu belirten Bayram, Sarıbaş ve zanlıların, Fatih Aslan ve Volkan Yüksek’le, el ve ayaklarına vurmak suretiyle kavga edip, yüksek sesle bağırıp rahatsızlık yaptıklarını kaydetti.
Bayram ayrıca zanlı 3 Hakkı Çalım’ın tasarrufunda bir adet bıçak tespit ettiklerini, ancak bıçağın henüz bulunamadığını söyledi.
Pastaneye ait güvenlik kameralarının alındığını söyleyen bunların inceleneceğini ve bulunması gereken emareler olduğuna değinen Müfettiş Muavini Murat Bayram bu nedenle zanlıları, 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmalarını talep etti.
Zanlıların bu talebe itiraz etmediklerini beyan etmeleri üzerine, Yargıç Melek Esendağlı, meselenin ciddiyetine dikkat çekti ve tahkikatın yeni başladığını değindi ve zanlıların tahkikat amaçlı 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Bu haber toplam 12517 defa okunmuştur
ÜLKÜCÜLER TUTUKLU Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : info@kktcmedya.com | Yazılım: Doğru Ajans