Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ktamsdan Başbakanlığa Siyah Çelenk
05 Mayıs 2011 Perşembe Saat 12:05

Ktamsdan Başbakanlığa Siyah Çelenk

KTAMS, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun başkan ve yönetim kurulu üyelerinin görev süresini 4 yıla düşürmeyi öngören yasa tasarısını protesto etmek için bugün Başbakanlığa siyah çelenk bıraktı.

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan ve yönetim kurulu üyeleri bu sabah gittikleri Başbakanlık önünde yaptıkları açıklama sonrası siyah çelengi Başbakanlık giriş kapısına astılar. Eyleme Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, Devrimci Genel İş Sendikası Başkanı Hasan Felek, Hava-Sen Başkanı Buran Atakan da destek verdi.

İBRAHİMGENCAL

KTAMS Genel Sekreteri İbrahim Gencal, yaptığı açıklamada, UBP hükümetinin, göreve geldiği günden beri hükümet olmadan önce verdiği tüm sözlerin tam tersini yaparak “çalışanlara ve halka yaşamı çekilmez hale getirdiğini” ileri sürdü.

Hükümetin sorunlara çözüm üreteceği yerde her geçen gün mevcut sorunlara yenilerini eklemekte olduğunu savunan Gencal, hükümetin “partizanca atamaların önünü açmak ve hak edenin değil sadece kendi yandaş ve partililerinin iş bulacağı bir yapı oluşturmak için” Kamu Hizmeti Komisyonu’nun görev süresini 4 yıla düşürecek yasa tasarısını hazırlayıp gündeme getirdiğini iddia etti.

Gencal şu görüşleri açıkladı:

“Hükümet hazırlamış olduğu yasa tasarısında Cumhurbaşkanı ve hükümetin görev süresi ile Kamu Hizmeti Görev süresi ilişkilendirilmekte ve bunun bir anamoli olduğu savından hareket etmektedir ki tamda bu noktada yanlış yapılmaktadır. Anayasal bir kurum olan Kamu Hizmeti Komisyonu’nun bağımsızlığı esastır. Siz eğer bunu hükümetlerin eline verirseniz bu kurumun bağımsızlığına gölge düşürmüş olursunuz. Böylesi bir uygulama ile her gelen hükümetin bir yasa değişikliği ile Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yapısını değiştirmesine fırsat veririz ki bu çok tehlikeli bir durum yaratmaktadır.”

Tasarıya eklenen geçici maddede “4 yıllık görev sürelerini doldurmuş komisyon başkan ve üyelerinin görevleri bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihte sona erer” ifadesine yer verilmekte olduğuna da işaret eden Gencal,  burada gerçek amacın şu anda görevde olan komisyon başkan ve üyelerini görevden almak olduğunu ileri sürdü.

Gencal sözlerini şöyle tamamladı:

“Sendikamız KTAMS işbirlikçi UBP’nin bu uygulamalarına ve Kıbrıslı Türklerin yok oluşunu getirecek AKP patentli siyasi ve ekonomik politika dayatmalarına karşı mücadelesini aktif olarak yer aldığı Sendikal Platform ile birlikte işbirlikçi UBP hükümetini toplumun başından gönderinceye ve siyasi irademizin elde edinceye kadar sürdürmeye kararlıdır.”

AHMET KAPTAN

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan da yaptığı konuşmada, ülkenin daha sistemli ve daha yaşanabilir bir yer haline getirilmesi için çalışması gereken hükümetin, tam tersini yaparak ülkede “çile yarattığını” söyledi.

Bugün “bu çile kapısına” siyah çelenk bırakmak için toplandıklarını belirten Kaptan,  hükümetin, anti demokratik yasaları gündeme getirdiğini ileri sürerek “Kıbrıs Türkünün yok oluş kapıları sonuna kadar açılmaya devam ediyor” dedi.

Çözüm ve Birleşik Kıbrıs kurulmaması için yapılanlar yanında, var olan yasal hakların sistemli olarak ortadan kaldırılması için çalışma yapıldığını savunan Kaptan, Sayıştay Başkanı’nın emeklilik yaşını 65’ten 60’a düşürülmesinin ardından şimdi de Kamu Hizmet Komisyonu Yasasının değiştirilmesinin gündeme getirildiğini kaydetti. Kaptan, burada hedefin önce ülkenin mali denetimini kontrol almak, anayasal kurumların ele geçirilerek “kendilerinin belirleyecekleri padişahlık düzenini kurmak olduğunu” iddia eti.

Kaptan, konuşmasının sonunda eyleme destek veren tüm sendika başkanlarına ve yöneticilerine teşekkür etti.

Bu haber toplam 13354 defa okunmuştur
Ktamsdan Başbakanlığa Siyah Çelenk Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans