Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ticaret Odası, Hür-İşi Ziyaret Etti
05 Mayıs 2011 Perşembe Saat 12:53

Ticaret Odası, Hür-İşi Ziyaret Etti

Kıbrıs Türk Ticaret Odası yetkilileri, Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş)’i ziyaret etti.

Günay Çerkez başkanlığındaki Ticaret Odası heyeti, Yakup Latifoğlu başkanlığındaki Hür-İş Federasyonu heyeti ile görüştü.

LATİFOĞLU

Hür-iş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu, dünyada artık işçi ve işveren örgütlerinin ne kadar karşı karşıya olsalar da ülke sorunlarında bir arada olabildiklerini belirterek, ekonomik sıkıntıların ortaya çıktığı ilk günlerde işçi ve işveren örgütleri karşı karşıyaymış gibi açıklamalar yapsa da bunun ülkedeki sorunları aşmada çıkış yolu olmadığını herkesin gördüğünü söyledi.

İşveren örgütleri ile sendikaların bir masa etrafında sorunları tartışabileceğini ifade eden Latifoğlu, sendikaların ülkemizde devletin işveren olduğu devlet kurumlarında örgütlenebildiğini söyledi ve bundan sonra özel sektörde de sendikaların örgütlenmesinin önünün açılabilmesini diledi.

ÇERKEZ

Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez de, Hür-İş ile geçmişte başlayan “fikirlerin karşılıklı olarak paylaşılmasını” daha da pekiştirmek istedikleri söyledi.

Ticaret Odası’nın şimdiki yönetim kurulu göreve gelmeden önce toplumsal diyalog ve barışın ülke için öneminin farkına vardığından, 2009’un ekim ayından itibaren emek ve yürütme ile toplumsal diyalog ve barış toplantıları gerçekleştirdiğini ifade eden Çerkez, bunu daha da pekiştirmek istediklerini kaydetti.

20 Nisan’da ülkeyi ziyaret eden TC-AB Karma İstişare Komitesi’nde emek ve işverenin koordineli olarak nasıl çalıştıklarını duyduktan sonra TC-KKTC Karma İstişare Komitesi’nin de kurulmasına ve 3 ayda bir görüşmeler yapmasına karar verdiklerini anlatan Çerkez, bu konuda daha önce yazı da gönderdiklerini ve bunu yüz yüze görüşmek istediklerini vurguladı.

Dünyada artık emek ve sermayenin kutuplaşarak bir yere varamayacağı, toplumsal sıkıntıların diyalog ve barışla çözülebileceğinin ortaya çıktığını belirten Çerkez, önemli olanın bunun icraata geçmesi olduğunu söyledi.

Çerkez, içinden geçilen sıkıntılı dönemde emek ve işverenin iç içe hareket etmesi gerektiğini kaydederek, KKTC’de olduğu kadar kutuplaşmanın dünyadaki ülkelerde görülmediğine, önemli olanın müşterek yol haritaları çizmek olduğuna dikkat çekti.

Bu haber toplam 1668 defa okunmuştur
Ticaret Odası, Hür-İşi Ziyaret Etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans