Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkmen’den Hrisostomos’a Tepki
05 Mayıs 2011 Perşembe Saat 10:34

Türkmen’den Hrisostomos’a Tepki

Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Genel Başkanı Vural Türkmen, Kıbrıs’ın bir Helen adası olduğunu söyleyen Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos’un, Rum niyetlerini sergilemeyi sürdürdüğünü belirtti.

“Son olarak sözde Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin AB’ne üye yapılması için BM Annan Planına evet diyecekleri vaadinde bulunduklarını, ancak hayır diyerek Avrupa Birliğini kandırdıklarını itiraf etmiştir. Hrisostomos’un bu itirafı, Rum tarafının güvenilmezliğinin, sözlerine ve attıkları imzalara sadakatsizliklerinin bir göstergesidir” dedi.

Rum lideri Hristofyas’ın mensubu olduğu Akel Komünist Partisi Genel sekreteri Andros Kiprianu’nun da, “RMMO savaşa hazırdır. Sınırlarımız Girne’de biter” açıklaması yaptığına dikkat çeken Türkmen,  “Tüm bu açıklamalar Rum tarafının hâkimiyetçi zihniyetleri ile Kıbrıs’ta hâkimiyetçi bir çözüm istediklerinin kanıtıdır” ifadesini kullandı.

Türkmen şöyle devam etti:

“Kıbrıs 1571’den beri Türkler için 80 bin şehidin mühür vurduğu bir vatandır. Rumlar ise Kıbrıs’ta türemiş Greklerdir. Bugün kendilerini Helen görmeleri, bu tarihi gerçeği değiştirmiyor. 22 Mayıs 2011’de yapılacak Rum seçimlerinin coşkusuyla yaptıkları bu itirafları, BM ve AB yetkililerinin iyi bellemesini ve Kıbrıs Türk halkının haklılığını anlamasını umuyoruz.

Rum tarafını da uyarıyoruz. Kıbrıs Türk halkının ve KKTC Devleti’nin egemen varlığına dayanan bir çözümün yolunu açmazsanız bunun vebali ağır olacaktır.

Gün gele sınırlarınız Girne’de biter hayaliyle tarihi bir hata yaparsanız Kıbrıs Türk halkının, Türk vatanı Kıbrıs’taki sınırlarının da Larnaka, Limasol ve Baf sahillerinde bittiğine tanık olacaksınız. Dileğimiz hayal âleminden uyanıp Kıbrıs’taki gerçekleri görüp kabullenmenizdir. Hatırlatması bizden, tercih sizindir.”

Bu haber toplam 1650 defa okunmuştur
Türkmen’den Hrisostomos’a Tepki Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans