Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Müzakere Dönüşü Açıklama Yaptı
05 Mayıs 2011 Perşembe Saat 19:05

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Müzakere Dönüşü Açıklama Yaptı

Eroğlu, ticari araçların Güney Kıbrıs’a geçişlerinde engellenmesi konusunda geçtiğimiz günlerde yaşanan olayı Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la görüştüğünü; olaydan rahatsızlık duyduğunu ifade etti

Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde basına yaptığı açıklamada, Kar-İş üyesi bir taksicinin Güney Kıbrıs’ta Rum polisince engellenmesi, bazı belgelerinin alınmasından duydukları rahatsızlığı, toplantı odasına girmeden Hristofyas’a ilettiğini söyledi.

Eroğlu, Hristofyas’ın da bu olaydan rahatsız olduğunu belirterek, ilgili bakana araştırma ve gerekeni yapması yönünde talimat verdiğini söylediğini ifade etti.

ULUSLARARASI ANLAŞMALAR

Özel temsilcilerin liderler toplantısından önceki toplantılarında uluslararası anlaşmalar ve iç güvenlik konusunu detaylandırmada büyük gayret sarf ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugünkü toplantıda, uluslararası anlaşma kurallarının da anlaşma olduğu konusunu görüştüklerini; kendisinin ve Hristofyas’ın bunu onayladığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kurulan uzmanlar komitesinin, önümüzdeki günlerde bu konuyu görüşeceğini bildirdi.

İÇ GÜVENLİK

Eroğlu, bugünkü görüşmede iç güvenlik konusunu görüşmeye devam ettiklerini; federal polisin tarafların vereceği eşit sayıda polisten oluşacağının zaten önceden kabul edildiğini; kurucu devletlerin polis sayısı konusunun henüz tam netleşmediğini; ancak gerek kurucu devletler, gerekse federal polisin yüzde 40-60 oranı değişmeyecek şekilde belirlenmesi gerektiğini anlattı.

ÖZEL TEMSİLCİLER SALI, LİDERLER PERŞEMBE

Özel temsilcilerin önümüzdeki Salı günü, kendilerininse Perşembe günü saat 10.00’da yeniden görüşeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in de adaya geleceğini ve görüşmenin onun başkanlığında yapılacağını kaydetti.

BALIKÇILIK, DENİZDE ARAMA-KURTARMA

Bugün balıkçılık ve denizde arama-kurtarma konusunun da gündeme geldiğini; federal ve kurucu devlet polisinin rolünü konuştuklarını ifade eden Eroğlu, kurucu devletlerin kendi bölgelerinde denizlerde arama kurtarma operasyonlarında söz sahibi olması gerektiğini ve bu konudaki ısrarlarını ortaya koyduklarını, konunun gelecek toplantıda da ele alınacağını ve yakınlaşma sağlanmaya çalışılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, New York’ta planlanan üçlü zirvenin, 20 Haziran’dan sonra Genel Sekreter’in programına uygun bir günde yapılacağını da söyledi.

SCHULTZ’LA YARIN GÖRÜŞECEK

Bir soru üzerine, adayı ziyaret edecek Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Michael Schultz’la yarın görüşeceğini belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, Schultz’la direkt ticaret tüzüğü de dahil her konuyu görüşeceğini kaydetti.

“HRİSOSTOMOS BU DEFA DOĞRU SÖYLEDİ”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Başpiskoposu Hristostomos’un “Üye olmak için AB’yi kandırdık” yönündeki sözleriyle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine ise, “Sayın Hristostomos doğruyu söylemiştir. Annan Planı’na evet diyecekleri gerekçesiyle AB’ye alınmışlardır. Klerides’in çıkan bir kitabı var, o kitabı okursanız, benzer sözleri bulacaksınız. Bu defa doğru söyledi. Maalesef Rum tarafı AB’yi aldatmıştır. Verheugen de ‘aldatıldık’ şeklinde zaten beyanat vermişti” dedi.

Bu haber toplam 1714 defa okunmuştur
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Müzakere Dönüşü Açıklama Yaptı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans