Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sivilce izleri nasıl tedavi edilir
05 Mayıs 2011 Perşembe Saat 23:04

Sivilce izleri nasıl tedavi edilir

Cilt sorunu olan sivilcelerin izleri nasıl kaybediliyor?

Sivilceler en sık ergenlik çağında görülen bir cilt sorunudur. Bu sorun hormonlar ve cilt yapısı ile ilgili olarak çeşitli şiddette gözlenir. Genelde ergenlikte %90 kişi sivilce sorunu yaşar. Sivilceler tedavi edilmediğinde daha şiddetli hale dönüşüp iltihaplanabilir. İltihaplı sivilcelerde iz kalma olasılığı daha yüksektir. Kistik formlara dönüşen ileri akne formasyonlarında da iz kalabilir.

Sivilce izleri yüzeyden kabarık ya da çökük izler şeklinde olabileceği gibi cilt lekeleri şeklinde de gözlenebilir. Sivilce izlerinin tedavisinde birçok tıbbi yöntem denenmesine rağmen yeterli başarı elde edilememiştir. Çünkü oluşan iz dokusu normal doku elemanlarından ziyade fibröz dokular ve pigmente yani ren k maddesi içeren dokulardan oluşur. Bu dokuların tedavisi bu nedenle güçtür.

Sivilce Tedavilerinde Bitkisel Ürünlerin Bilimsel Değeri Yok

Sivilce izlerinin tedavilerinin zor olması bitkisel ve doğal tedaviler adı altında birçok üründe piyasaya çıkarmıştır. Bitkisel sivilce tedavileri ya da doğal sivilce tedavileri olarak bilnen birçok kozmetik ürün vardır. Bu ürünlerin maalesef bilimsel değeri yoktur. Bunları kullanmanız cildinizde istenmeyen birçok reaksiyona neden olabilir. Dermatoloji uzmanlarının verdiği ilaçlar haricindeki krem ve benzeri maddeleri kullanmamanız sizin yararınıza olacaktır.

Sivilce İzlerinde Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel lazer sistemleri ise son yıllarda sivilce izlerinde kullanılan en modern ve yeni teknolojidir.
Fraksiyonel lazerler son yıllarda kullanılmaya başlayan ve iz tedavilerinde başarısı klinik çalışmalarla aispatlanmış lazer sistemleridir. Bu lazer sistemleri ablatif lazerler olarak bilinen ve deride uygulandığı alanlarda ablazyaon yani erime ya da tahribat yapabilen lazerlerdir.

Doç Dr. Yasemin Saray

Bu haber toplam 11736 defa okunmuştur
Sivilce izleri nasıl tedavi edilir Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans