Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ktams Nüfus ve kaçak işçi nedeniyle eylem yaptı
06 Mayıs 2011 Cuma Saat 08:28

Ktams Nüfus ve kaçak işçi nedeniyle eylem yaptı

KTAMS, nüfus ve kaçak işçi sorununa dikkat çekmek, kaçak işçi denetimleri yapılmasını istemek amacıyla bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaparak pankart açtı.

Eylem,  Türkiye’de 6 Mayıs 1972’de idam edilen  Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ile 12 Eylül 1980 öncesinde Türkiye’deki siyasal olaylarda öldürülen 6 Kıbrıslı Türk öğrenci için saygı duruşuyla başladı.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, burada yaptığı konuşmada, makamlarda oturan isimlerin değişmesine karşın anlayışın değişmediğini söyledi ve ocak örgütleriyle, örgüt başkanlarıyla konuşmaya zaman bulan Başbakan İrsen Küçük’ün ülkenin en büyük sendikasına randevu vermediğini savundu.

Ahmet Kaptan, hükümetin, hizmet verip sorunları çözmek yerine Sayıştay Başkanı’nı görevde almak için 65 olan yaş sınırını 60’a indirdiğini bu kararın mürekkebi kurumadan halkla alay eder gibi 60 olan emeklilik yaşını 65’e çıkarma kararı alındığını ileri sürerek, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kaptan, KTAMS, Sendikal Platform ve sivil toplum örgütleri tarafından “personan non grata” (istenmeyen adam) ilan edilen Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın, “sömürge valisi edasıyla” açıklama yaptığını iddia etti.

Kaptan, Akça’nın Kuzey Kıbrıs nüfusu için “280 bin” açıklamasını yaparken, ülkenin Başbakanının “600 bin”, bir başkasının “kalabalık” açıklaması yaptığını ileri sürerek, “Bir ülkedeki elçinin, bulunduğu ülkedeki nüfusunun kaç olduğu konusunda bilgi sahibi olması ve bu konuda açıklama yapmasıyla ilgili dünyada başka bir örnek yok” dedi.

“AKÇA KTAMS’TAN RANDEVU İSTEMESİN…”

KTAMS’ın talebinin “ülkesinin efendisi olmak” olduğuna işaret eden Kaptan, Akça’ya en iyi cevabın sendikası, sivil toplum örgütleri ve Sendikal Platform tarafından verildiğini öne sürdü.

Kaptan, istenmeyen adam ilan edilen Akça’nın hala ülkenin kurumlarını ziyaret ederek, bu ülkenin gerçek sahibi Kıbrıslı Türklere hakaret etmeye devam ettiğini iddia ederek, bunun sendikasını ve halkı rencide ettiğini savundu ve “Peşinen söyleyelim. Akça bizde randevu istemesin onu kabul etmeyeceğiz” dedi.

Ahmet Kaptan, ülkede kaçak işçi sorununun kabul edilebilir sınırları çoktan aştığını dile getirerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı göreve davet etti.

Yaşanan tüm olumsuzluklara ve sorunlara karşın Hükümet’in üç maymunları (duymam-görmem-konuşmam) oynadığını ileri süren Kaptan, sorunları çözme niyetleri yoksa toplumun sesine kulak vererek,  daha fazla gecikmeden istifa etmelerinin en doğru  tavır olacağını savundu.

GENCAL

KTAMS Genel Sekreteri İbrahim Gencal ise, konuşmasında, kaçak işçi sayısının 40 bini aştığını, son 11 aylık sürede kaçak işçi denetimlerinde 203’ü TC uyruklu erkek, 41’i TC uyruklu kadın ve 12’si üçüncü ülke uyruklu toplam 256 kaçak içi tespit edildiğini öne sürdü.

Gencal, ülkede nüfus sorununun herkes tarafından bilindiğini, bu gerçeğe karşın Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akçan’ın “ülkede nüfus sorunu olmadığı, nüfusun 280 bin olduğu” açıklaması yaptığını savundu ve bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Bu haber toplam 13330 defa okunmuştur
Ktams Nüfus ve kaçak işçi nedeniyle eylem yaptı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans