Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye, 32 Ruma Tazminat Ödeyecek
07 Mayıs 2011 Cumartesi Saat 16:35

Türkiye, 32 Ruma Tazminat Ödeyecek

AİHMnin Türkiye aleyhine tazminat kararı aldığı ve 32 Kıbrıslı Rumun tazminatlarının kesinlik kazandığı bildirildi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhine tazminat kararı aldığı ve aralarında kapalı bölge Maraş'taki taşınmazı için tazminat kararı bulunan Kıbrıslı Rum Lordos'un başvurusunun da bulunduğu 32 Kıbrıslı Rum'un tazminatlarının kesinlik kazandığı bildirildi. Ayrıca Türkiye'nin tazminat miktarlarına ilişkin itirazının AİHM tarafından kabul edilmediği bildirildi.


Politis gazetesi, KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu ve Dimopulos davasıyla ilgileri bulunmadıkları için AİHM tarafından tazminata bağlanan Lordos ve 32 Kıbrıslı Rum'un dava kararının kesinlik kazandığını, Türkiye'nin davaların AİHM oturumuna havale edilmesi yönündeki itirazının reddedildiğini yazdı.


Habere göre, AİHM'nin internet sitesinde yayınlanan karar uyarınca Türkiye, söz konusu 32 dava için belirlenen tazminat miktarlarını faizleriyle birlikte temmuz ayın kadar ödemekle yükümlü olurken, tazminatların ödenmemesi durumunda 32 dava Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne götürülecek.


Gazete, AİHM'in bu kararının, tapular Kıbrıslı Rumlarda kalacak şekilde Türkiye'ye getireceği yaklaşık 20 milyon Euro'luk Mali yükün yanı sıra, kapalı bölge Maraş'taki taşınmazı için tazminat talep eden Lordos'un başvurusunu da nihai karara bağlaması açısından büyük önem taşıdığını öne sürdü.


Lordos davasının, Maraş'ta taşınmazı bulunan Kıbrıslı Rumların Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurularında talep edecekleri tazminatlar konusunda örnek görevi göreceğini ifade eden gazete, henüz tazminat miktarı belirlenmeyen dava için AİHM'in taraflardan, üç ay içerisinde tazminat konusundaki görüşlerini sunmalarını talep etmesinin beklendiğini vurguladı.

Bu haber toplam 1785 defa okunmuştur
Türkiye, 32 Ruma Tazminat Ödeyecek Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans