Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Memur-Sen, 37 Saatlik tek mesai uygulanmalıdır
11 Mayıs 2011 Çarşamba Saat 08:51

Memur-Sen, 37 Saatlik tek mesai uygulanmalıdır

Memur - Sen, “ülkede çok büyük maddi ve manevi kayıplara sebep olan ve çalışanları adeta sabahtan akşama kadar işyerlerine hapseden mesaiden vazgeçilmesini” ve yaz kış 37 saatlik tek mesai uygulanmasını istedi.

çalışma yaşamı bakımından Güney Kıbrıs’ın uyguladığı mesai sistemini savunduklarını belirterek, tek mesai sistemini isteme sebeplerini anlattı.

Ilık, ülkede yılın yarısına yakın kısmında sıcak havanın mevsim normallerinin üzerinde olması ve aşırı nem nedeniyle öğle saatlerinden sonra sağlıklı çalışma ve verim sağlanmasının mümkün olmadığını belirterek, haftalık 40 saatlik mesai sisteminde sabahtan akşama kadar çalışanları sağlıksız ortamlarda 40 -  45 derecelik sıcaklıkta çalıştırmanın ülke gerçekleriyle bağdaşmadığını kaydetti.

Pek çok ülkenin bugün iklim ve fiziki koşulları yeterli olsa dahi, çalışanların daha sosyal bireyler olarak toplumdaki yerlerini almaları açısından çalışma saatlerini kademeli olarak haftalık 40 saatten aşağıya çektiğini ifade eden Ilık, “Ekonomik kalkınmanın fazla çalışma saatleri ile değil verimli çalışma ile olduğu bilinen bir gerçektir” dedi.

SOSYAL KOŞULLAR

Bütün bir yıl 37 saatlik tek mesai uygulamasının çalışanların sosyo - ekonomik hayata katılmaları açısından oldukça önemli olduğunu dile getiren Ilık, “haftalık 37 saatlik kamu hizmeti sunmanın yeterli olduğu bir ülkede elektrik, su, akaryakıt gibi giderlerde sağlanan tasarrufun kamu maliyesine de katkı sağlayacağını” belirtti.

Ilık, 37 saatlik haftalık çalışma uygulamasının bir başka önemli yararının da sabah karanlığından akşama kadar işyerlerine hapsolmayan çalışanların yaratılan bu zamanla ülkenin kültür ve sanat, çevre eğitim, spor ve diğer etkinliklerine katılmaya olanak bulmaları olacağını ifade eden Ilık, “Memur - Sen olarak biz, ülkemizde pek çok önemli gelişmeyi sağlayacağına inandığımız 37 saatlik tek mesai uygulamasına bir an önce geçilmesini savunmaktayız” dedi.

Bu haber toplam 1784 defa okunmuştur
Memur-Sen, 37 Saatlik tek mesai uygulanmalıdır Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans