Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YGSde şifre soruşturması tamamlandı
11 Mayıs 2011 Çarşamba Saat 17:38

YGSde şifre soruşturması tamamlandı

YGSde şifre iddialarıyla ilgili olarark Başsavcılık tarafından başlatılan soruşturma tamamlandı.

1.7 milyon adayın katıldığı YGS’deki şifre iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürüten savcı, sınavda “suç unsuru bulunmadığı” gerekçesiyle kovuşturmaya gerek görülmediğini açıkladı.


Ankara 7. İdare Mahkemesi’de açılan dava da sürüyor. Mahkeme, savcılıktan bilirkişi raporunu göndermesini istedi. Yürütmeyi durdurma talebi, istenen belgeler mahkemeye ulaştıktan sonra karar verilecek. ÖSYM ise mahkemeye gönderdiği savunmada şifre iddialarını yalanladı. ÖSYM, sınavın iptalini gerektirecek bir olumsuzluk tespit edilmediği bilgisine de yer verdi.
Yazarımız Abbas Güçlü savcının kararını şöyle yorumladı....


Olay alel acele kapatılıyor gibi geldi. Hergün ortaya çıkan iddialar var. Gerekçelerin açıklanması lazım. Savcı sadece şifrenin sızdırılmadığı ile ilgili takipsizlik kararı verdi. Nelere bakarak bu karar verildi kamuoyuyla paylaşılması lazım ...
Ayrıca KPSS sınavıyla ilgili 9 aydır karar veremeyen savcılıktan bu sınavla ilgili 3 günde nasıl karar çıktı.


ALİ DEMİR İÇİN SORUŞTURMA İZNİ İSTENDİ


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı YGS’de iddialarıyla ilgili olarak yaptığı soruşturma sonucu, takipsizlik kararı verirken, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ile YGS Koordinatörü ve diğer yetkililer hakkında ise YÖK Başkanlığından soruşturma izni istedi.
Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan tarafından yürütülen soruşturma sonucunda "suç unsuruna rastlanmadığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına" karar verildi. Kararda, "Başsavcılığımızca soruşturmaya konu suçlar nedeniyle takibi gerektirir herhangi bir suç unsuru bulunmadığından, olay nedeniyle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi" denildi.


Başsavcılık takipsizlik kararında, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ile YGS Koordinatörü ve diğer yetkililer hakkında ise YÖK Başkanlığından soruşturma izni istedi. Kararda, ÖSYM Başkanı, YGS Koordinatörü ve diğer yetkililer hakkında "görevi ihmal" ve "görevin kötüye kullanılması" iddialarıyla ilgili evrakın 6114 sayılı yasa gereğince YÖK Başkanlığına soruşturma izni için gönderilmesine karar verildiği kaydedildi.


Başsavcılık tarafından verilen takipsizlik kararı ise, yetkili mahkeme olan Ankara 7. İdare Mahkemesi’ne gönderildi.

Bu haber toplam 1535 defa okunmuştur
YGSde şifre soruşturması tamamlandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans