Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu yaz susuz geçecek
13 Mayıs 2011 Cuma Saat 12:21

Bu yaz susuz geçecek

Yağışlı günler artmakla birlikte, göletlerde doluluk oranı geçen yılın gerisinde kaldı

Mayıs ayı ortasında yağışların devam etmesi memnuniyet yaratmakla birlikte, göletlerdeki doluluk oranının geçen yılın gerisinde kaldığı ve yaz aylarında su sıkıntısının daha da artacağı belirtildi. Kuzey Kıbrıs’taki 18 göletin, 2010 yılının Nisan ayındaki doluluk oranı yüzde 61.94 olarak ölçülürken, bu yıl aynı dönemde yapılan ölçülerde rakam 47.63’te kaldı.   Göletlerin yarı yarıya boş kalması nedeniyle, önümüzdeki yaz günlerinde sadece kullanım amaçlı değil, aynı zamanda tarım amaçlı su sıkıntısının artacağı belirtiliyor. Başkent Lefkoşa’nın su ihtiyacının büyük ölçüde yine Güzelyurt’tan karşılanacağını ve bu bölgedeki kuyuların giderek tuzlandığını anımsatan ilgililer “yaz aylarında ciddi sıkıntılarla karşılaşmamak için herkes suyu idareli kullanmalı” diyor.     2010 yılında yağış miktarlarının daha yüksek olması ve sağanak yağış şeklinde görülmesi göletlerdeki doluluğu artırırken, 2011 yılında ise yağışların daha az ve yavaş seyretmesinin göletlerdeki doluluğu olumsuz etkilediği bildirildi.


Mart 2010’da 14 gölet dolu


2010 yılında ocak, mart ve eylül aylarında yapılan ölçümlerin ortalaması alındığında bu dönemde en dolu göletlerin, Değirmenlik - Çataldere, Akdeniz, Gönyeli, Dağyolu - Üçparmakdere ve Hamitköy - Baştanlıkdere göleti olduğu görülüyor.    Değirmenlik Çataldere göletinin ocak, mart, eylül ayları ortalamasında doluluk hacmi yüzde 94 iken, Akdeniz göletinin yüzde 92, Gönyeli göleti ile Dağyolu Üçparmakdere’nin doluluk hacminin yüzde 89, Hamitköy-Baştanlıkdere göletinin ise yüzde 84 olduğu bildirildi.    2010 yılı ocak, mart ve eylül ayları arasında göletlerin en dolu olduğu ay ise mart ayı oldu. Mart 2010’da, 14 göletin tamamen dolu olduğu görülüyor. Mart ayında ölçümü yapılan 18 göletin, toplam doluluk hacmi yüzde 87,1 olarak ölçülürken, ocak ayında bu oran 49,63, eylül ayında ise yüzde 49,1 olarak ölçüldü.   Ocak, mart ve eylül ayı ortalamasına bakıldığında, en az dolu olan göletlerin ise; yüzde 28 doluluk ile Mersinlik Azgandere, yüzde 27 doluluk ile Ergazi Sayadere ve yüzde 23 ile Geçitkale Eğridere olduğu belirtildi.


En fazla doluluk Arapköy’de


2011 yılında göletlerin doluluk oranları ocak, şubat, nisan aylarında ölçüldü. Buna göre üç ay ortalamasında en dolu gölet Arapköy-Uzundere olarak ölçülürken, bu göleti Arapköy Ayanidere, Kanlıköy ve Geçitköy göletleri izledi.    Ocak, şubat, nisan 2011’de yapılan ölçümlerin ortalamasına göre Arapköy Uzundere’nin doluluk hacmi yüzde 86, Arapköy Ayanidere’nin aynı dönemde doluluk hacmi yüzde 81, Kanlıköy ve Geçitköy göletlerinin ise doluluk hacmi yüzde 76 olarak ölçüldü.    2011 yılında ölçümlerin yapıldığı tarihler arasında göletlerin en dolu olduğu ayın, Nisan 2011 olduğu görülüyor. Nisan 2011’de 18 göletin toplam doluluk hacmi yüzde 56,2 olarak ölçüldü. Ocak ayında bu rakam yüzde 44,6, şubat ayında ise yüzde 42,1 olarak ölçüldü.    Ocak, Şubat, Nisan 2011 tarihlerinde göletlerin doluluk oranlarına baktığımız zaman, göletler arasında Gemikonağı Madendere, Ergazi Sayadere, Geçitkale Eğridere ve Haspolat göletlerinin doluluk hacminin en az olduğu tespit edildi.   Buna göre Gemikonağı Madendere’nin doluluk hacmi yüzde 18, Ergazi Sayadere yüzde 15, Geçitkale Eğridere 8 ve Haspolat boş olarak tespit edildi.


Özçınar: Suyun kalitesi düşebilir


Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, su sıkıntısı yaşanmasının beklenmediğini, ancak talebin arttığı dönemlerde, suyun kalitesinde düşüş yaşanabileceğini, tuzlanma meydana gelebileceğini kaydetti.    Bölgede su kayıplarını önlemeye yönelik çalışmaları olduğunu söyleyen Özçınar, asbestli boruların değiştirildiğini kaydetti.    Su sayaçlarındaki kaçaklara yönelik önlemler alındığını belirten Özçınar, rutin olarak suyun tasarruflu kullanılması konusunda eğitim çalışmaları yapıldığını ifade etti.   İçme ve kullanım sularıyla ilgili rezerv sıkıntısı olmadığını ifade eden Özçınar, düzenli su verildiğini kaydetti.   Su konusunda sıkıntının ancak, kullanım talepleri artınca yaşandığını söyleyen Mahmut Özçınar, su sağlandığını ancak kalitesinin düştüğünü kaydetti.

Bu haber toplam 1581 defa okunmuştur
Bu yaz susuz geçecek Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans