Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu, Çözüm İçin ‘Olmazsa Olmazları’ Sıraladı
13 Mayıs 2011 Cuma Saat 10:49

Eroğlu, Çözüm İçin ‘Olmazsa Olmazları’ Sıraladı

Cumhurbaşkanı bugün gün boyu Sakarya’daydı. Sabah saatlerinde Sakarya’ya giderek burada çeşitli temaslar yapan Cumhurbaşkanı, Sakarya Üniversitesi’nde ‘Kıbrıs Gazileri ile Kıbrıs Barış Harekatı’ konulu panelde konuştu.

İlk olarak Sakarya Üniversitesi'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı, Vali Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Üniversite Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas tarafından kahvaltıda ağırlandı. Kahvaltıda Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Şaban Dişli de hazır bulundu.

Eroğlu daha sonra rektörlüğe geçti, burada rektör Elmas’tan Sakarya Üniversitesi hakkında bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı’nın bir sonraki durağı Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’ydi.

Sakarya Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Beyaz Derya Düşünce ve Gelişim Topluluğu’nun düzenlediği "Kıbrıs Gazileri ile Kıbrıs Barış Harekatı” konulu panele katılan Eroğlu burada Kıbrıs konulu bir konuşma yaptı.

Kıbrıs gazilerinin de hazır bulunduğu etkinlikte önce sırasıyla Beyaz Derya Düşünce ve Gelişim Topluluğu Başkanı Abdülkadir Aydın, Derneğin Akademik Başkanı
Doç. Dr. Ebubekir Sofuoğlu ve Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas birer konuşma yaptı.

Daha sonra Adalet ve Kalkınma Partisi Sakarya Milletvekili Şaban Dişli söz aldı, askeri zaferi ekonomik bağımsızlıkla pekiştirmenin önemine işaret etti, Eroğlu’nun Başbakanlığı döneminde bu konuda önemli adımlar atıldığını anlattı.

Dişli, Türkiye Hükümeti’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin altyapı yatırımlarına verdiği desteğe dikkat çektiği konuşmasında, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na da Kıbrıs müzakere sürecinde destek belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu da konuşmasına, panelin de ana konusu olan Barış Harekatı dönemiyle başladı, o döneme ait doktorluk anılarını anlattı.

Anılarını anlatırken duygulanan Eroğlu, "Şehit olmak isteyen onurlu insanlar gördük” dedi, “Bu  hangi millette var?” diye sordu.

Eroğlu’na göre Türk askerinin adaya gelişini Rumlar da bayram olarak kutlamalı, çünkü Türk askeri harekatta çok sayıda Rum’un da hayatını kurtardı.

Konuşmasının bu bölümünde Kıbrıs’ın stratejik önemine değinen Eroğlu, çözümün ana hatlarını da bir kez daha hatırlattı:

Türkiye’nin etkin ve filli garantisi 74 öncesini göz ardı etmeden, var olan gerçekleri dikkate alan bir anlaşma 2 bölgeli, 2 toplumlu, 2 eşit statüdeki kurucu devletin oluşturacağı yeni bir ortaklık...

“Halkımdan aldığım destekle, yine halkımın ve Türkiye’nin menfaatlerini gözetme görevim var” diyen Eroğlu, konuşmasında Rum tarafının yaklaşımına da dikkat çekti.

Daha fazla toprak talep eden Hristofyas’ın, Türkiye'den göç eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarına da karşı çıktığını kaydeden Eroğlu, “tüm vatandaşlarımın hakkını masada aramak görevimdir” dedi.

Eroğlu paneli izleyen gazilere de seslendi; “Kıbrıs Türk Halkı bugün güven içinde yaşıyorsa, bu sizin sayenizdedir" dedi.

Bazı cılız sözlere bakılmamasını da isteyen Eroğlu,  Kıbrıs Türk Halkının Türkiye’yi her zaman Anavatanı olarak bildiğini sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarının ardından, Kıbrıs Barış Harekatı Konulu panele geçildi.

Program, Cumhurbaşkanı Eroğlu'na çiçek, plaket ve hediye takdimi ile son buldu.

Bu haber toplam 1871 defa okunmuştur
Eroğlu, Çözüm İçin ‘Olmazsa Olmazları’ Sıraladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans