Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kktc li 50 yıllık çift ameliyat masasındada ayrılmadı
14 Mayıs 2011 Cumartesi Saat 17:35

Kktc li 50 yıllık çift ameliyat masasındada ayrılmadı

Aykut Ünlüpınar - KKTCde yaşayan 50 yıllık evli çift, kalp rahatsızlığı yaşayınca, çocukları tarafından kaldırıldıkları Adanadaki hastanede, kendi istekleri üzerine özel olarak düzenlenen ameliyathanede aynı anda ameliyat alındıl

Yaşlı çift, el ele girdikleri ameliyatın ardından yine el ele tutuşarak ayrıldılar.


Adanalı Veli Karabacak (70) yaklaşık 35 yıl önce çalışmak için KKTC'ye gitti. Onu çok seven eşi Meryem Karabacak (69) da kocasından ayrı kalmamak için tüm akrabalarını burada bırakarak onun yanına yerleşti. Yarım asır boyunca aynı yastığa baş koyan çiftin 8 çocuğu Adana ve Türkiye'nin çeşitli illerinde kendi hayatlarını sürdürürken, onlar doğasını sevdikleri KKTC'den emekli olduktan sonra da ayrılmadılar.


Deniz ve güneşin güzelliğinden yararlanarak emekliliğin tadını çıkarmaya çalışan Karabacak çifti, son yıllarda çabuk yorulma, halsizlik, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi sorunlar yaşamaya başladı. Anne-babasının rahatsızlığını duyan kızları Aynur Karabacak, çifti tedavilerini yaptırmak için Adana'ya çağırdı.


Adana'daki kızlarının yanına gelen ve Özel Ortadoğu Hastanesi'ne yatırılan çifte yapılan anjiyoda damarlarının tıkalı olduğu tespit edilince by-pass yapılması kararlaştırıldı.


50 yıldır aynı yastığa baş koyan çift, ameliyata da birlikte alınmalarını istedi. Doktorlar, bu durumun riskli olabileceğini belirtmesine karşın, çiftin ısrarlarına karşısında bu isteği geri çeviremeyerek ameliyathaneyi onların isteğine göre düzenlediler.
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Alaaddin Pekedis, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Ahmet Bülbül ile Dr. İlhan Sarı'nın katıldığı operasyonda, çiftin kalbi aynı anda durdurulup, aynı anda geri çalıştırıldı. Başarılı bir operasyonla sağlığına kavuşan Karabacak çifti, ameliyathaneye girdikleri gibi yine hastaneden el ele tutuşarak ayrıldı.


Karabacak çifti, "Birbirimiz için endişe ve korku yaşamak istemedik,
'ölürsek de birlikte ölelim' diye dua ettik" dediler.


Hastane Başhekimi Dr. Mehmet Bayrak ise kentte son dönemde üzerinde durulan sağlık turizminin gitgide yaygınlaştığını ve yurt dışından çok sayıda hastanın tedavileri için Adana'yı tercih ettiğini söyledi.
Bugüne kadar karı koca birlikte by-pass yaptıkları ilk hastalarının Karabacak çifti olduğunu vurgulayan Bayrak, "Onların sağlığına kavuşması tüm hastane personelini mutlu etti. 50 yıllık evli çiftin birlikte ameliyata girmek istemesini de anlayışla karşıladık" dedi.

Bu haber toplam 12313 defa okunmuştur
Kktc li 50 yıllık çift ameliyat masasındada ayrılmadı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans