Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vıctorya Kız Okulu Kültür Varlıklarını Koruma Merkezi Oldu
15 Mayıs 2011 Pazar Saat 09:24

Vıctorya Kız Okulu Kültür Varlıklarını Koruma Merkezi Oldu

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi, 18 Mayıs Uluslararası Müze Günü ile 18-24 Mayıs Müzeler Haftası’nı bir dizi etkinlikle kutlayacak.

Müze Günü ve Hafta dolayısıyla bir dizi etkinlik yapılacak. Bu çerçevede, Kültür Varlıklarını Koruma-Onarım Merkezi açılacak. Eski Victoria Kız Okulu binasında salı günü saat 18.30’da yapılacak açılışla birlikte, bir dizi etkinlik de düzenlenecek.

Eski eserleri koruma ve onarım işlemlerinin yapılacağı Merkez’in Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin 4 yıllık çalışması sonucunda hayata geçirileceğini belirten Pilli, müze veya depolarda korunmakta olan  on binlerce eski esere rutin olarak uygulanması gereken koruma işlemlerinin bundan sonra çağdaş bir laboratuar ortamında yapılabileceğini kaydetti.

KONFERANS

Aynı gün müzecilikle ilgili yabancı konukların da yer alacağı bir dizi konuşma gerçekleştirilecek. Bu etkinlikte Eski Eserler ve Müzeler Dairesi 2010 yılı faaliyetleri konusunda bilgi verilecek.

Etkinlikte, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berna Alpagut, bu yıl Uluslararası Müze Günü teması olarak belirlenen “Müze ve Bellek: Geçmişi Hatırlamak Üzerine Bir Söyleşi”; Bursa Kent Müzesi Müdürü Ahmet Erdönmez “Bursa’nın Belleği: Kent Müzesi” adlı  bildirilerini sunacak.

İLOKULLARA YÖNELİK RESİM YARIŞMASI

Açılışla birlikte, Müzeler Haftası’nda toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikler arasında ilköğretim öğrencilerine yönelik “Müzeler ve Eski Eserlerimiz” temalı resim yarışmasının ödül töreni de yapılacak.

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile Kuzey Kıbrıs Müze Dostları Derneği tarafından birlikte düzenlenen yarışma, 13 Mayıs Cuma günü sonuçlandı ve 9 Eylül İlkokulu öğrencisi İrem Budak birinci oldu.

Yarışmada aynı okul öğrencilerinden İpek Yılmaz ikinci, Helin Dağlıkoca üçüncü olurken; Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokulu öğrencisi Melisa Ernaz ve Lapta İlkokulu’ndan Nadide Keleş ise jüri özel ödülüne layık bulundu.

Ödül töreni salı günü saat 18:30’da Kültür Varlıklarını Koruma-Onarım Merkezi’nde yapılacak.

FODER SERGİSİ

Müzeler Haftası nedeniyle Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) üyeleri tarafından hazırlanan “Kültürel Miras” konulu fotoğraf sergisinin ödül töreni de salı günü yapılacak. Sergi, Kültür Varlıklarını Koruma-Onarım Merkezi’nde hafta boyunca ziyaret edilebilecek.

MÜZELER ÜCRETSİZ

Öte yandan, Uluslararası Müze Günü dolayısıyla 18 Mayıs Çarşamba günü Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı tüm müze ve ören yerleri ücretsiz ziyaret edilebilecek. Aynı gün,  ilköğretim öğrencilerine yönelik rehberler eşliğinde müze ziyaretleri gerçekleştirilecek.

Uluslararası Müze Günü, müzelerin toplumsal gelişmedeki rolü konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 1977 yılında Uluslararası Müzeler Komitesi (International Council of Museums-ICOM) tarafından ilan edildi.

Müzeler Haftası da, 1986’dan itibaren 18-24 Mayıs tarihleri arasındaki etkinliklerle kutlanıyor.

Bu haber toplam 11632 defa okunmuştur
Vıctorya Kız Okulu Kültür Varlıklarını Koruma Merkezi Oldu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans