Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özersay: En Kısa Sürede Beşli Konferansa Geçilmeli
16 Mayıs 2011 Pazartesi Saat 08:16

Özersay: En Kısa Sürede Beşli Konferansa Geçilmeli

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlunun Özel Temsilcisi Özersay, Kıbrıs sorununun 2012 yılından önce çözülmesi ve en kısa sürede dörtlü ya da beşli konferans gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Kıbrıs sorununun 2012 yılından önce çözülmesi ve en kısa sürede dörtlü ya da beşli konferans gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Kathimerini gazetesine demeç veren Özersay, müzakereler ve Kıbrıs Türk tarafının tezlerine açıklık getirdi. Özersay söyleşisinde, müzakerelerde çok daha ileri bir noktada olunabileceğini ancak Kıbrıs Türk tarafının Cenevre'de sunduğu "tüm uzlaşı noktalarının çerçeve içerisine alınarak Güney Kıbrıs'taki Seçimler öncesinde uluslararası konferansa gidilmesi" önerisinin Rum tarafınca kabul edilmediğini ifade etti.


Müzakerelerde, çözüm sonrasında Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafını bağlayacak uluslararası anlaşmaların hangileri olduğu ve bu anlaşmaların nasıl uygulanacakları konusunda ilerleme kaydedildiğini belirten Özersay, "Bu konuya ilişkin noktalarda uzlaşıya vardık. Komiteler bu uzlaşı noktaları üzerinde çalışacaklar. Kıbrıs Türk tarafına göre bu önemli bir ilerlemedir" şeklinde konuştu. "Tarafların polis gücüne ilişkin görüşlerini de ortaya koyduklarını ve görüşlerin birbirlerine yakın olduğunu" da belirten Özersay, "şimdi uzlaşı noktalarının kayda geçirilmesi gerektiğini" vurguladı.


Özersay, polis konusunun dörtlü ya da beşli konferansta ele alınacak garantiler konusuyla ilişkili olan önemli bir konu olduğunu, bugün varılan noktada ve müzakere masasında uzlaşı noktaları mevcut olduğu için her iki tarafın da kendi toplumunu bu uzlaşı noktaları hakkında bilgilendirmesi gerektiğini ifade etti.


BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un da isteğinin bu doğrultuda olduğunu belirten Özersay, daha önceki dönemde müzakerelerde ilerleme olmasına karşın Rum Hükümet Sözcüsü'nün müzakerelerin takılı kaldığında ısrar etmiş olduğunu söyledi.


Kıbrıs Rum tarafının ayrıca, BM Genel Sekreteri önünde taahhütlerde bulunulmadığını iddia ettiğini de vurgulayan Özersay, müzakere masasında yaşanan ilerlemelerin ve verilen taahhütlerin kamuoyuna duyurulması, hiçbir zaman olmayacak şeyler için ise yanlış izlenimler yaratılmaması gerektiğini belirtti.

Bu haber toplam 1904 defa okunmuştur
Özersay: En Kısa Sürede Beşli Konferansa Geçilmeli Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans