Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emekliler maaş kesintisi için mahkemeye gidiyor
16 Mayıs 2011 Pazartesi Saat 11:28

Emekliler maaş kesintisi için mahkemeye gidiyor

6 emekli derneği tarafından oluşturulan Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi, yargıya gideceğini açıkladı.

Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın, Kanal Sim’de yayımlanan “Radyo Gazetesi” programında, Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye dönük işlemediğini söylediğini kaydederek, Tatar’ın emeklilerden “hukuka aykırı ve haksız yere yapılan kesintileri” ödememe yolunu seçtiğini iddia etti.

Komite’nin yazılı açıklamasında, programın ardından Yenidüzen gazetesinde de yer alan bu açıklamanın hayret ve üzüntüyle karşılandığı kaydedilerek, konuyla ilgili olarak Başbakanlığın talebi üzerine, Başsavcılığın Başbakanlığa yazı gönderdiğini, kendilerinin de aylardır Başbakanlıktan randevu beklediği ifade edildi. Açıklamada, hükümetin kendilerine tek seçenek olarak bağımsız yargı yolunu bıraktığı ifade edilerek, “Emekli dernekleri olarak bu hakkımızı bağımsız yargı yoluyla alacağımızdan hiç şüphemiz yoktur” denildi.

Komite açıklamasında, Savcılığın Başbakanlığa gönderdiği yazı ve mahkeme tutanakları da ek olarak yer alıyor.

Komite açıklamasında şöyle denildi:

“Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının geri işlemediğini bildiğimiz için Anayasa Mahkemesi huzurunda ortaya konulan mutabakatı kabul ederek, 23.09.2010 tarihli ara emri (yürütmenin durdurulması ) talebimizi geri aldık. Söz konusu mutabakatta Meclis ve hükümet adına KKTC Başsavcılığı, davayı emeklilerin kazanması halinde kesilmiş veya kesilecek vergilerin makul bir süre içerisinde emeklilere iade edileceği taahhüdünde bulunmuş ve bu taahhüt sayın Tatar tarafından mahkeme huzurunda bizzat teyit edilmiştir.”

Komite açıklamasında, Başsavcılıktan görüş talep eden Başbakanlığa verilen yanıtta da, emekli derneklerinin talebinin haklı olduğu, hükümetin bu konuda taahhüdü bulunduğu ve bu taahhüdüne uyması gerektiğinin açıkça yazıldığı kaydedildi.

Komite açıklamasına ek olarak sunulan KKTC Başsavcılığı’nın, Başbakanlığa gönderdiği, “Sav. 0.00-BB / 2-11 / 636” sayılı yazıda şöyle deniliyor:

“Bilindiği üzere emeklilerden vergi alınmasını düzenleyen 39/2010 sayılı Gelir Vergisi ( Değişiklik ) Yasası ile 40/2010 sayılı Emeklilik ( Değişiklik ) Yasası’nın ilgili kısımları Anayasa Mahkemesi tarafından Anayasa’ya aykırı bulunarak iptal edilmiştir.

Emekliler Cemiyeti tarafından Anayasa Mahkemesi’nde açılan 4/2010 sayılı davanın 23.09.2010 tarihli ara emri (yürütmenin durdurulması) safhasında, Maliye Bakanı Sayın Ersin Tatar da hazır bulunmuş ve sayın bakanın talimatıyla Emekliler Cemiyeti’nin açmış olduğu davada haklı çıkmaları halinde, kesilmiş veya kesilecek vergilerin makul bir süre içerisinde emeklilere iade edileceği taahhüdünde bulunduk.

Sayın Maliye Bakanı’nın talimatı ile yapmış olduğumuz bu taahhüt mahkeme tutanaklarında gayet açık bir şekilde yer almaktadır. Mahkemedeki bu taahhüdümüze uygun olarak emeklilerden yapılan vergi kesintilerinin makul bir süre içerisinde idari bir tasarrufla emeklilere ödenmesi gerektiği kanaatindeyim. İyi bir idare ve/veya yönetimin vermiş olduğu taahhüde sadık kalması ve buna uygun hareket etmesi İdare Hukuku’nun temel prensiplerindendir.”

Açıklamada, “mahkeme huzurunda açık bir şekilde taahhüt altına giren” Maliye Bakanı’nın bu mutabakatı yok sayarak, “Anayasa Mahkemesi kararları geri işlemez” demesinin, bu nedenle hayret ve üzüntü ile karşılandığı kaydedilerek, şöyle denildi:

“Bizler, geriye dönükleri mahkemenin iptal kararı üzerine değil, mahkeme huzurunda varılan mutabakat ve KKTC Başsavcılığı’nın bu konudaki mütalaası üzerine talep etmekteyiz. Biz bu talebimizi hem KKTC Başbakanlığı’na hem de Maliye Bakanlığı’na 16.02.2011 tarihinde yazılı olarak yapmış olmamıza rağmen henüz bir yanıt alamadığımızı da hatırlatmak istiyoruz. Ayrıca Başbakanlıktan aylar önce talep ettiğimiz ve sürekli hatırlatma yaptığımız görüşme talebimiz de halen yanıtsızdır. Öyle görülüyor ki hükümet, bizlere tek seçenek olarak mahkeme yolunu bırakmaktadır. Emekli Dernekleri olarak bu hakkımızı da bağımsız yargı yolu ile alacağımızdan hiç şüphemiz yoktur.”

Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi; Emekli Mücahitler Derneği, GKK Emekli Astsubaylar Derneği, GKK Emekli Subaylar Derneği, Kıbrıs Türk Emekliler Derneği, KKTC Polis Emeklileri Derneği, Vakıflar ve Din İşleri Emeklileri Derneği’nden oluşuyor.

Bu haber toplam 11113 defa okunmuştur
Emekliler maaş kesintisi için mahkemeye gidiyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans