Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TEL-SEN den Başbakanlığa siyah çelenk
17 Mayıs 2011 Salı Saat 12:32

TEL-SEN den Başbakanlığa siyah çelenk

Tel-Sen, ileri sürdüğü “Telekomünikasyon Dairesi’nin yeniden yapılanma adı altında özelleştirilmeye çalışılmasına” yönelik tepkisini bugün yeni bir eylemle sürdürdü.

17 Mayıs Dünya Haberleşme Günü’ne denk getirilen eylemde Tel-Sen yöneticileri Başbakanlık ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na siyah çelenk bıraktılar. Tel-Sen, 17 Mayıs Dünya Haberleşme Günü’nü “Kara Gün” olarak ilan ettiklerini de açıkladı.

Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan, Türk-Sen Mali Sekreteri Zübeyir Boransel ve  Tel-Sen yöneticilerinin katıldığı eyleme,   Kamu-Sen Örgütlenme Sekreteri Metin Atan ile Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse de destek verdi.

BAŞBAKANLIK ÖNÜ

Türk-Sen Mali Sekreteri Zübeyir Boransel, Başbakanlık önündeki eylemde yaptığı konuşmada, Dünya Haberleşme Günü’nde  Başbakanlık ve ilgili bakanlığa siyah çelenk koymak  için toplandıklarına işaret ederek, “Bizi bu noktaya getirenler bir gün bunun hesabını verecekler” dedi.

Telekomünikasyon Dairesi’nin özelleştirilme çalışmaları nedeniyle çalışanlar arasında ciddi huzursuzluk bulunduğunu, çalışma şevklerinin haklı olarak kırıldığını ifade eden Boransel,  hükümeti Tel-Sen’in bütün  yapıcı ve bilimsel yaklaşım ve önerilerine kulak tıkamakla suçladı.

Hükümetin, Telekomünikasyon Dairesi’ni, özelleştirilme adında  yandaşlarına peşkeş çekmeye çalıştığını ileri süren Boransel, geçmişte bunun bir çok örneğinin yaşandığına işaret etti.

Tel-Sen’in buna karşı kararlı duruşunu sürdüreceğini belirten Boransel,  Türk-Sen olarak da bu mücadeleye en güçlü şekilde destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.

Boransel’in konuşmasının ardından Başbakanlık bahçe kapısına siyah çelenk asıldı.

BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMÖA BAKANLIĞI ÖNÜ

Eylemciler daha sonra Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önüne geçtiler.

Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan, burada yaptığı konuşmada, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner’in “Biz bir aileyiz” demesine karşın, bu aileyi hiç bir zaman bir arada göremediklerini söyledi.

Dünya Haberleşme Günü’nde, Neoliberalizmin getirdiği akımla, liberal bakanların “yeniden yapılandırma” adı altında Telekomünikasyon Dairesi’ni nasıl peşkeş çekeceklerinin hesabını yapmakta olduklarını iddia eden Soysan,  çözüm önerilerini  bilimsel çalışmalarla ortaya koymalarına rağmen,  bunları kale almayan “bakanın” gizli hesaplar yapmayı sürdürdüğünü ileri sürdü.

“Telekomünikasyon Dairesi iyi yapıya sahip  bir devlet kurumu ise  neden şirketleştirmeye çalışıyorsunuz, neden Telekomünikasyon Dairesi’ni de ikinci bir KTHY  durumuna getirmeye çalışıyorsunuz?” diye Soran Tel-Sen Başkanı Soysan, “Bugün Dünya Haberleşme Günü’dür ama biz bugünü ‘kara gün’ olarak ilan ediyoruz. Bize bu kara günü yaşatmak isteyenlerin boynuna asmak istiyoruz ve kendilerini şiddetle protesto ediyoruz”  şeklinde konuştu.

Soysan, konuşmasının ardından siyah çelengi Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bahçe kapısına astı.

Eylem nedeniyle polisin hem Başbakanlık, hem de Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlemlendi.

Bu haber toplam 1627 defa okunmuştur
TEL-SEN den Başbakanlığa siyah çelenk Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans