Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bin Ladinin yerine kim geçti
17 Mayıs 2011 Salı Saat 13:22

Bin Ladinin yerine kim geçti

El Kaide’nin en üst düzey isimlerinden biri olan Seyfüladil’in (Ebu Seyf), örgütün Komuta Kontrol biriminin başına getirildiği bildirildi.

Pakistan’ın The News gazetesine konuşan kaynaklar, 2 Mayıs sabahı ABD operasyonuyla öldürülen El Kaide lideri Usame bin Ladin’in yerine kimin geçeceği konusunun, yeri açıklanmayan bir toplantıyla çözüme bağlandığını belirtti.

Alınan karara göre, örgüte vekâleten Mısır doğumlu Seyfüladil liderlik edecek.

FBI'ın en çok aranan teröristler listesinde 13'üncü sırada yer alan Seyfüladil'in 1960 ya da 1963 doğumlu olduğu tahmin ediliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın başına 5 milyon dolar ödül koyduğu Seyfüladil'in, 1998'de ABD'ninDarüsselam ve Nairobi büyükelçiliklerine yapılan saldırılarla bağlantısı olduğu düşünülüyor.

GÖREVİNİ YEMNİ'YE DEVREDECEK

Ancak Seyfüladil’in konumunun geçici olduğu, büyük şuranın ardından Muhammed Mustafa Yemni’nin El Kaide lideri olmasının beklendiği ifade edildi. Yemni şu an bir Afrika ülkesinde yaşıyor.

Mısır’da önemli kademelerde görev yapmış bir isim olan Seyfüladil, Enver Sedat’a karşı kurulan El Cihad örgütünde Eymen el Zevahiri’yle birlikte yer almıştı. Kaynaklar Zevahiri’nin El Kaide’nin patronu ve El Kaide’nin Militan Komuta biriminin şefi olarak konumunu koruyacağını söyledi. Zevahiri’nin ayrıca uluslararası ilişkileri de yürüteceği açıklandı. Daha önce bu işi Seyfüladil yapıyordu.

Kaynaklar, Adnan el Keşri’nin ise genel istihbarat biriminin sorumlusu olarak atandığını bildirdi. Muhammed Nasır el Vaşi Ebu Nasır’ın El Kaide’nin Afrika işlerinin sorumlusu olduğu, Muhammed Adem Han Afgani’nin ise Afganistan-Veziristan bölgesinin sorumluluğuna atandığı ifade edildi. Kaynaklar Fahad el Kava’nın Acil Operasyon Komutanlığa getirildiğini de belirtti.

Böylece El Kaide’nin komutası Mısırlıların eline geçmiş oldu. Bin Ladin’in oğullarının ise örgütte bir konuma gelmek istemediği ifade edildi.

Bu haber toplam 1972 defa okunmuştur
Bin Ladinin yerine kim geçti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans