Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taşınmaz mal komisyonuna yeni atama
17 Mayıs 2011 Salı Saat 10:44

Taşınmaz mal komisyonuna yeni atama

Yeni atamayla Komisyon’da üye olarak görev yapan Güngör Günkan başkan olurken, komisyonun başkanlığını yapan Sümer Erkmen ise üye olarak görevini sürdürecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin talebiyle 2005 yılında çıkarılan Taşınmaz Mal Yasası altında kurulan ve Kuzey Kıbrıs’ta bulunan eski Rum mallarıyla ilgili talepler için etkin bir iç hukuk yolu oluşturan Komisyon, Cumhurbaşkanı tarafından önerilen isimler arasından Yüksek Adliye Kurulu tarafından atandı.

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun güncel web sitesinden derlenen bilgilere göre,  Komisyon Başkanlığına Güngör Günkan getirilirken, Ayfer Erkmen Başkan Yardımcısı oldu. Sümer Erkmen, Hans C. Kruger, Romans Mapolar, Daniel Tarschys ile Saskia Yorucu da komisyonda üye olarak görev yapacak.

TOPLAM BAŞVURU 1198… ÖDENEN MİKTAR 58 MİLYON STERLİN

16 Mayıs itibarıyla güncellenen siteden derlenen bilgilere göre, Komisyon’a toplam başvuru sayısı da 1198’e ulaştı. Bunlardan 163’ü dostane çözüm yoluyla, 7’si ise duruşmayla sonuçlandırıldı.

Komisyon, şu ana kadar başvuranlara mallarının bedeli olarak 58 milyon Sterlin’e yakın tazminat ödedi. Ayrıca, bir başvuru için iade, iki başvuru için takas ve tazminat, beş başvuru için iade ve tazminat, bir başvuru için çözümden sonra iade ve bir başvuruya da kısmi iade kararı verdi.

Anayasa’nın 159’uncu maddesine göre hazırlanan ve 19 Aralık 2005’te yasalaşarak yürürlüğe giren “Taşınmaz Malların Tazmini, Takası ve İadesi” adlı yasayla oluşturulan Komisyon, Kuzey’de kalan Rum malları için tazminat, takas ve mal iadesi öngören yasayı uygulamakla yükümlü bulunuyor.

İlgili yasa uyarınca, mülkiyet veya kullanım hakkı gerçek veya tüzel kişiye ait olmayan; konumu ve niteliği uyarınca ulusal güvenliği, kamu düzenini ve kamu yararını tehlikeye düşürmeyecek taşınmaz mallar hemen iade kapsamında. Tahsisten kullanımda olan veya inkişaf edilmiş malların iadesi yönünde karar alınması halinde, iade yasayla çözüm sonrasına erteleniyor. Eşdeğer karşılığı mallar ise iade kapsamı dışında.

Aynı yasaya göre tazminat alan Rum’un mülkiyet hakkı ortadan kalkıyor.

Bu haber toplam 1809 defa okunmuştur
Taşınmaz mal komisyonuna yeni atama Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans