Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuran Kursları Tekrar Gündem de
18 Mayıs 2011 Çarşamba Saat 08:54

Kuran Kursları Tekrar Gündem de

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte bazı kesimlerce sorun haline getirilen Kuran kursları, KKTCde yeniden tartışma konusu yapıldı.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte bazı kesimlerce sorun haline getirilen Kur'an kursları, KKTC'de yeniden tartışma konusu yapıldı. Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, kendilerine Arap kültürünün dayatılmaya çalışıldığını söyledi. Elcil, KKTC'de Sünni İslam'ın öğretildiği ve bu konuda bir dayatma olduğunu iddia etti.


KKTC'de, 'ADA TV' kanalında yapılan bir programda İmam Hatip Liseleri ve Kuran kursları konusu tartışıldı. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği programa, Avrupa Parlamentosu (AP) Eski Milletvekili Ozan Ceyhun, Akademisyen Zeki Beşiktepeli, Eski Din İşleri Dairesi Başkanı Yusuf Suiçmez, İşadamı Rasim Yankın, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel katıldı.


Programda konuşan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Kıbrıs Türk halkına Arap kültürünün aşılanmaya çalışıldığını iddia etti. Elcil, KKTC anayasasının laik bir hukuku öngördüğünü ve her vatandaşın yasalar önünde eşit olduğuna değindi. Elcil, ilkokul öğretmenlerinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi verdiğini dolayısıyla ekstra bir din görevlisine ihtiyaç olmadığını söyledi. KKTC'de sadece Sünni İslam'ın öğretildiğine ve bu konuda bir baskı olduğuna değinen Elcil, "Bunun dışında Alevi veya ateist çocuklar da var. Bunların karşılanması için devletin gerekli tedbirleri alması gerekir. Dinin siyaset içerdiği bir takım talepler görüyoruz. Çocuk reşit yaşa gelmeden bir dinin empoze edilmeye çalışılması söz konusudur. " diye konuştu.
Çocukların Kur'an kursuna başlama dönemi olan yaz aylarında bu konulardaki tartışmalarının türediğini dile getiren İş adamı Okyay Sadıkoğlu da, din tartışmalarının KKTC'de belli dönemlerde ortaya çıktığını söyledi. Sadıkoğlu, "Yıllardır Kur'an kursu konusu tartışılıyor ve ağzı olan konuşuyor. Herkes eteğindeki taşları döksün. Dine karşı çıkışların eğitim sendikalarından gelmesini esefle karşılıyorum. Eğitim hakkı eğitimciler tarafından nasıl engellenebilir? Müslümansak kitaplarımızı evlatlarımıza öğretmek zorundayız ve bu da Kur'an kursu eğitimdir. Dinimize, kimliğimize ve milletimize sistematik saldırılar var. " dedi.


DİN KONUSUNUN TARTIŞILMASI BİR DAYATMADIR


Din konusunun tartışılmasının bile bir dayatma olduğunu savunan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel ise "Okullarda hem inanç üzerine kurulu bir eğitimden hem de laik bir eğitimden bahsediliyor. Bu iki konu tezattır. Buna Atatürk de müdahale etmiştir. KTOEÖS dün ne yaptıysa yarın da aynısını yapacak. Bu toplumda Aydın insanlar vardır. Konular Aydın insanlar çerçevesinde tartışılmalıdır. " dedi.

Bu haber toplam 1625 defa okunmuştur
Kuran Kursları Tekrar Gündem de Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans