Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kthy Çalışanları Eyleminde 11 Gözaltı
19 Mayıs 2011 Perşembe Saat 00:28

Kthy Çalışanları Eyleminde 11 Gözaltı

Eski KTHY çalışanları bugün gün boyunca Başbakanlık önünde eylem gerçekleştirdi.

Eylem boyunca polis, Başbakanlık ve bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı.

KTHY çalışanlarının eylemi Bakanlar Kurulu’nun başladığı 16.00 sıralarında hareketlendi. Bakanların birçoğu Başbakanlık binasına arka kapıdan girerken, Başbakan ön kapıdan geldi. Başbakan’ın aracıyla içeriye girmeye çalıştığı sırada eylemciler dolu su şişelerini fırlatmaya başladılar. Başbakan, su şişeleri atılırken polis kalkanları ve şemsiyeler altında Başbakanlığa girdi.

Eylemciler, eylem boyunca UBP Hükümeti, Başbakan ve Türkiye’deki AKP Hükümeti aleyhine sürekli slogan atarken, marşlar ve şarkılar da çaldılar.

Bakanlar Kurulu toplantısının saat 19.30 civarında sona ermesinin ve Başbakan’ın toplantı sonrası açıklamasının duyulmasının ardından, eylemciler hareketlenerek slogan atmaya devam ettiler.

Bakanların arka kapıdan ayrılmasının ardından Başbakan’ın çıkmasını bekleyen eylemciler, aniden Başbakanlık Işıkları Kavşağı’na doğru önce yürümeye ardından da koşmaya başladılar. Eylemciler kavşağa gelince yol ortasına oturarak yolu trafiğe kestiler.

Eylemcilerden biri rahatsızlanarak baygınlık geçirdi ve ambulansla hastaneye kaldırıldı. Bu arada gazetecilerden biri de rahatsızlık geçirince aynı ambulansla hastaneye gönderildi.

Eylemcilerin polis uyarısına rağmen yolda oturmaya devam etmesi üzerine polis bazı eylemcileri kaldırmaya çalışırken arbede çıktı. Bu sırada polisler eylemcilerin bazılarını tutuklayarak daha önceden olay yerine getirilen özel araca götürdü. Tutuklanan toplam 11 kişinin 7’sinin eyleme destek vermeye gelenler, 4’ünün de eski KTHY çalışanları olduğu belirtildi.

Tutuklamaların ardından yol trafiğe açılırken, eylemciler Dereboyu diye de bilinen Mehmet Akif Caddesi’ne doğru yürüdüler. Yürüyüş sırasında eylemcileri takip eden polisle eylemciler arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

Eylemciler, caddenin ortalarına gelindiğinde, 19 Mayıs çerçevesinde etkinlik yapan UBP Gençlik Kolları ile karşılaşmamak ve olası bir gerginliği engellemek gerekçesiyle ara yollardan eski KTHY binasına döndüler.

Hava - Sen Başkanı Buran Atakan, eski KTHY binası yanındaki eylem çadırı önünde yaptığı basın açıklamasında, hükümetin 212 gündür, “sokağa attığı insanlara” işsizlik parası vermediğini kaydetti.

Atakan, Başbakan’a ve hükümete yönelik eleştirilerde bulunduğu açıklamasında, “7 aydır evlerine bomba atanların, kendilerine 2 şişe su atıldı diye, eylemcilerle bu ortamda görüşemeyeceklerini söylediğini” savundu.

Atakan, “daha sonra yola oturdukları gerekçesiyle, bayanlara dahil, erkek polisler tarafından müdahale edildiğini ve arkadaşlarının tutuklandığını” söyledi.

Atakan, sendikal platform ve halka çağrı yaparak, “Susun sıra size gelecek. Bu hükümet bu ülkenin başından gitmezse hepinizin sonu bizim gibi olacak” iddiasında bulundu.

Bu arada eylemin çeşitli aşamalarında sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve bazı siyasi parti başkan ve temsilcileri de hazır bulundu.

Bu haber toplam 1917 defa okunmuştur
Kthy Çalışanları Eyleminde 11 Gözaltı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans