Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
19 Mayıs Atatürk Stadyumunda Coşkuyla Kutlanıyor
19 Mayıs 2011 Perşembe Saat 09:09

19 Mayıs Atatürk Stadyumunda Coşkuyla Kutlanıyor

Atatürk’ü Anma Gençlik Spor Bayramı olarak kutlanan 19 Mayıs, bugün Lefkoşa Atatürk Stadyumunda törenlerle kutlandı.

Lefkoşa’daki 19 Mayıs kutlamaları, Atatürk Stadyumu’nda yer aldı. Resmi geçit ve gençlerin oyunları ile gösterilen yer aldığı törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye’nin Lefkoşa  Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, bakanlar, milletvekilleri, askeri ve sivil erkan, kurum ve kuruluşlar ile dernek, üniversite, muharip dernek ve siyasi partilerin temsilcileri, öğrenciler ve aileler katıldı.

Saat 09.15’te Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Milli Eğitim Gençlik Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün öğrenciler ve halkın bayramını kutlamasıyla başlayan tören, Atatürk ve şehitler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle sürdü.

Gençlik Marşı’nın okunması ve Türk ulusu adına “Sağol” çağrısı yapılmasıyla devam eden törende, Anıtkabir’den gelen toprağın Türkiye Büyükelçisi Halil İbrahim Akça tarafından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na takdimini Bülent Ecevit Anadolu Lisesi’nde bir öğrencinin gençlik adına konuşması izledi.

Aynı okuldan başka bir öğrencinin şiir okumasının ardından Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Konuşmanın ardından öğrencilerin gerçekleştirdiği resmi geçit töreni yer aldı.

Resmi geçidi Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Eğitim Bakanı Dürüst ayakta izledi.

Resmi geçidin ardından oyunlara geçildi ve öğrenciler hazırladıkları oyun ve gösterileri ailelerine ve konuklara sundu.

Gün dolayısıyla “Biz Geleceğiz” isimli bisiklet turunun startı da verildi. Lefkoşa’daki gösteriler, 19 Mayıs maratonuyla tamamlandı.

DÜRÜST

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst törende günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaparken, 19 Mayıs’ın Türk Ulusu için önemine vurgu yaptı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ve o yıllarda zor günler geçiren Türk halkını ayağa kaldırışını anımsatan Dürüst, Kıbrıs Türk halkının da Ata’sından aldığı ilhamla milli mücadele yıllarını lideri Dr. Fazıl Küçük ve mücadele arkadaşlarının başarısıyla devlet kurarak taçlandırdığını vurguladı.

Dürüst, Kıbrıs Türk halkının her zaman Ata’sının ve Anavatanının desteğini yanında hissettiğini, büyük önder Atatürk’ü bugün saygı ve sevgiyle andığını, gençlerinin O’nun izinden gittiğini belirterek, kendilerinin de ülkenin refahı, halkının huzuru ve kalkınması için elinden gelen gayreti gösterdiğini kaydetti.

Bakan Dürüst, gençlerin de KKTC’yi devraldıktan sonra omuzlarında yükselteceğine inancının ve güveninin tam olduğuna vurgu yaptı, ancak yarına umutla bakabilmek için geçmişin unutulmaması gerektiğine işaret etti.

Ülke çocuklarının barıştan yana olması için çalıştıklarını, ancak Kıbrıs’ta bir anlaşmanın sağlam temeller üzerine oturtulması için geçmişin de dikkatten kaçırılmaması gerektiğine değinen Dürüst, bir anlaşmada ulusal çıkarlarından da asla vazgeçmeyeceklerini, dış tehditlere karşı da uyanık olacaklarını kaydetti.

Dürüst, bu çerçevede Kıbrıs Türk halkının tek yürek olması gerektiğini, çünkü geçmişini, tarihini, kültürünü bilen toplumların sonsuza dek yaşayabileceğini belirterek, Kıbrıs Türk gençliğinin bu bilince sahip olduğunu ve sorumluluğa hazır olduğunu vurguladı.

Bakan Dürüst, gençlerin devleti yücelteceğine olan güveninin tam olduğunu da belirterek, herkesin 19 Mayıs Bayramını kutladı.

Bu haber toplam 1918 defa okunmuştur
19 Mayıs Atatürk Stadyumunda Coşkuyla Kutlanıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans