Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ktös den SBS Boykot tehtidi
20 Mayıs 2011 Cuma Saat 11:52

Ktös den SBS Boykot tehtidi

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası grev dahil her türlü eylemi ortaya koyarak 27 Mayısta yapılacak SBS’yi boykot edeceğini açıkladı.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ile KTÖS Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür, konuyla ilgili olarak bugün KTÖS’de bir basın toplantısı düzenledi. Elcil’in kısa sunuş konuşmasının ardından söz alan Özhür, Sendikanın SBS ve eğitim sistemine ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Öğrencilerin bir üst eğitim kurumlarına geçişlerinde, kişisel gelişimleri ve eğitim süreci içinde yapılan  değerlendirmelerle yönlendirmelerin esas olduğuna işaret eden KTÖS, ölçme değerlendirme birimi bile olmayan Eğitim Bakanlığı’nın  “uyduruk” sorularla öğrenciyi başarılı ve başarısız diye belirlemesinin bilimsellikten uzak, çarpık bir yaklaşım olacağını iddia etti.

“EĞİTİM, RANT SAĞLAMAK İÇİN KULLANILAN BİR ARAÇ”

Ülkede eğitimin, üzerinden siyasi rant sağlamak için kullanılan bir araç durumuna geldiğini savunan Özhür, hükümetin göreve geldiği günden beri Eğitim Bakanlığı’nı bir parti organı haline getirdiğini iddia etti.

Tüm icraatlarda partisel rant sağlamaya yönelindiğini ileri süren Özhür, “Öğretmenlerimizin ek ders ücretlerini, Karpaz kira tahsisatlarını ve sorumlu öğretmen ödeneklerini bile ödemekten aciz hükümet, 24 okulumuzu müdürsüz bırakmaktan da çekinmemektedir” dedi.

Özhür, “özel okulların ülkeye gelişine hız verip, eğitim bütçesinin tüm olanaklarını özel okullara vermekle” suçladığı hükümetin, eğitimi paralı hale getirdiğini savundu.

Sınavların araç olması gerekirken, amaç durumuna getirildiğini söyleyen Özhür, “Kolej giriş, üniversite giriş ve bu yıl uygulamaya konan Seviye Tespit Sınavları ile eğitim sistemi tam bir rant düzenine dönüşmüştür” dedi. Mustafa Özhür, iddialarına şöyle devam etti:

“Eğitimi ve çocuklarımızı oyuncak gibi kullanan anlayış, dayattığı bu sakat sistemle öğrenci velilerini, öğretmenleri ve çocuklarımızı maddi ve manevi olarak baskı altına almıştır. Velilerin cebinden çıkan eğitim harcamaları artarken, dershaneler ve özel derslere olan talep artmış, rant düzeni tavan yapmıştır.”

Özhür, eğitimin demokratik, bilimsel ve parasız olmasını savunan KTÖS’ün kolej giriş ve Seviye Belirleme Sınavları olmak üzere tüm bu yarışmacı sınav sistemlerine karşı olmaya ve bu sınavların kaldırılması için mücadele vermeye kararlı olduğunu belirtti.

KTHY EYLEMİ

Toplantının sonunda söz alan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, eski KTHY çalışanlarının Çarşamba günü gerçekleştirdiği eylem ve sonrasında yaşananlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Elcil, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak için sunulan önerilere karşı çıkıp, şirketin batırılmasına çanak tutulduğunu öne sürerek, 450 kişinin işsiz kaldığı KTHY’de çalışanların sosyal sigorta kesintileri yapılmasına rağmen, işsizlik parası almamasının ciddi bir sorun olduğunu söyledi.

Evine ekmek götüremeyen insanların çektikleri sıkıntılara karşı duyarsız kalınmasının tepkilere neden olmasının normal olduğunu kaydeden Elcil, Çarşamba günü gerçekleşen eylemin de bu durumun doğal bir sonucu olduğunu belirtti.

Elcil, “Demokratik anlamda ortaya konan bir eyleme polisin aşırı bir tepki koyması, insanların tutuklanması kabul edilemez. Bunları, toplumumuza karşı yapılan bir saldırı olarak değerlendiriyoruz.. Bunlar faşizmdir. UBP de faşist bir anlayışla bu insanların üzerine gitmektedir” iddiasında bulundu.

Şener Elcil, Sendikal Platform’un bu konuyu bugün gerçekleştireceği toplantıda değerlendireceğini ve 24 Mayıs’ta AP ve Avrupa Komisyonu’na yapılacak ziyaretlerde bu konuları konuşacaklarını da söyledi.

Bu haber toplam 1594 defa okunmuştur
Ktös den SBS Boykot tehtidi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans