Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Vatandaşlıklar” Konusu Tekrar Ele Alınacak
25 Mayıs 2011 Çarşamba Saat 23:01

“Vatandaşlıklar” Konusu Tekrar Ele Alınacak

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun “vatandaşlıklar” konusunda mecliste temsil edilen siyasi parti başkan ve temsilcileriyle yaptığı toplantı yaklaşık iki saat sürdü.

Toplantıda, gelecek hafta Perşembe günü tekrar bir araya gelme kararı alındı.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, toplantının ardından yaptığı açıklamada, vatandaşlıklar konusunda hazırlanmakta olan düzenlemelerde önceliklerinin mutabakat olduğunu ancak bu olmaması halinde asgari müşterekte buluşmak istediklerini söyledi.

Beyaz kimlik kartı ve vatandaşlıklar konusunda mecliste bulunan siyasi partileri bilgilendirmek için toplantı yaptıklarını kaydeden Çavuşoğlu, toplantının olumlu bir havada geçtiğini belirtti.

“Biz kendi çalışmalarımızı onlarla paylaştık onlar da kendi görüşlerini ortaya koydular” diyen Çavuşoğlu, bunların ciddi konular olduğu ve sürece ihtiyaç duyulduğu konusunda mutabakata vardıklarını ifade etti.

2 Haziran Perşembe günü saat 16.00’da tekrar biraraya geleceklerini kaydeden Çavuşoğlu, herkesin sorumluluk almasının önemli olduğunu, asgari müşterekte buluşan bir yasa hazırlayıp uzun süre yürürlükte kalmasını sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

Çavuşoğlu, bir sonraki toplantıya kadar istenilen bazı bilgileri derleyip siyasi partiler ile paylaşacaklarını da söyledi.

NAMİ

CTP-BG Milletvekili Özdil Nami ise, faydalı bir toplantı yaptıklarını belirterek, kendilerinin görüşlerini ortaya koyup hükümetinkileri de dinlediklerini söyledi.

Vatandaşlıkların toplumun hassasiyet gösterdiği bir konu olduğuna dikkat çeken Nami, çalışmanın daha çok ham olduğunu, önümüzdeki hafta tekrar biraraya geleceklerini ve çalışmayı sürdüreceklerini kaydetti.

Nami, çalışmaları fikir birliği içinde götürme kararı aldıklarını da vurguladı.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı başkanlığında iki önemli konu olan vatandaşlıklar ve muhaceret yasasında değişiklik konularını ele aldıklarını söyledi.

Bakanın tavırlarının olumlu olduğunu, uzlaşma noktasını yakalayabileceklerine inandıklarını ifade eden Çakıcı, konuya olumlu baktıklarını dile getirdi.


Bir sonraki toplantıya kadar partilerin kendi çalışmalarını yapacağını belirten Çakıcı, “Biz vatandaşlıklara hayati nokta olarak bakıyoruz ve kırmızı çizgilerimiz var” dedi.

Evlilik, kan bağı ve doğum yeri nedeniyle vatandaşlığa karşı olmadıklarını belirten Çakıcı, belirli bir yıla bağlı vatandaşlık konusuna ise karşı olduklarını ve bu şekildeki bir düzenlemeyi uluslararası kuruluşlara taşıyacaklarını söyledi.

Paravan evlilik konularında da dikkatli olunup düzenleme yapılması gereğine dikkat çeken Çakıcı, bu düzenlemelerin on yıllarca önce yapılmış olması gerektiğini de belirtti.

Bu haber toplam 1895 defa okunmuştur
“Vatandaşlıklar” Konusu Tekrar Ele Alınacak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans