Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hristofyas,  Lefkoşa duvarı Yıkılacak
27 Mayıs 2011 Cuma Saat 10:45

Hristofyas, Lefkoşa duvarı Yıkılacak

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas “Lefkoşa duvarı er ya da geç yıkılacak. Avustralyalılar gibi dostlarımız ve Mike Rann gibi dostlarımız oldukça duvarı yıkacağımızdan, ülkemizi ve halkımızı birleştireceğimizden eminiz”

Haravgi Hristofyas’ın bu ifadesini başlık yaptığı haberinde Avustralya’yı ziyaret etmekte olan Rum Yönetimi Başkanı’nın Güney Avustralya Eyalet Başbakanı Mike Rann’la birlikte Güney Avustralya’da, Adelaide’da düzenlenen törenle “Kıbrıs Toplum Evi”nin temelini attığını yazdı ve ardından yapılan konuşmalara yer verdi.

Habere göre zaman geçtikçe her şeyin zorlaşmakta olduğunu söyleyen Hristofyas, “durumu zorlaştıranın”; “tutarlı bir şekilde uyguladığı planıyla gün be gün toprağa dair yeni oldubittiler yaratarak özellikle KKTC’de yaşayan Rum ve Maronitlerin insan haklarının tesisini zorlaştırdığını” öne sürdüğü Türkiye olduğunu iddia etti.

Hristofyas, temelini attıkları evin Güney Avustralya Eyaleti ve Rum yönetiminin katkılarıyla inşa edileceğine işaret ederek “Çoğu Kıbrıslıdan daha iyi davrandığı, Kıbrıs’ın mücadelesini bildiği ve Avustralya’daki İşçi Partisi’nin lideri ve Güney Avustralya Başbakanı olarak elindeki bütün imkânlarla desteklemeye devam ettiği için” Mike Rann’a teşekkür etti.

Hristofyas “Kıbrıs’ın mücadelesinin hararetli savunucusu olduğunu” söylediği Rann’ın, Kıbrıslı Türklere veya Türk halkına karşı olmadığını, güya “Kıbrıs’a karşı yayılmacılık politikaları izleyen, cunta ve EOKA-B’nin verdiği fırsatı kullanan liderliğe karşı olduğunu” söyledi.

Rum Yönetimi Başkanı “Kıbrıslı Türk vatandaşlarımız düşmanımız değil kardeşimizdir. Bu konuda çok suçlandım” dedi, devamla şunları söyledi:

“KIBRISLI TÜRKLER DE BİZİM GİBİ KIBRISLIDIRLAR”

“Onlar da bizim gibi Kıbrıslıdırlar ve Kıbrıs nüfusunun demografik oluşumunun değiştirilmesi maksadıyla Türkiye’den on binlerce yerleşiğin varlığına karşı isyan ediyorlar. Savaş suçudur ve Kıbrıslı Türkler de bunu çok dinamik şekilde kınamaya başladılar; çünkü Kıbrıs kimliklerini yitirmeye başladıklarını hissediyorlar. Kıbrıslı Rumlarla aynı ruh yapısına, aynı ahlaka ve aynı ananeye sahiptirler. İster Kıbrıslı Rum ister Kıbrıslı Türk olsun, milliyetçi ve şoven davrananlar kendi vatanlarına karşı suç işliyorlar. Bunların, vatanı ve halkımızı intihara sürüklediğine inanıyorum.”

Rann da Hristofyas’ın Avustralya’ya bir önceki ziyaretini Rum Meclis Başkanı olarak yaptığını, bu sefer kendisini “devlet başkanı, bütün Kıbrıslıların temsilcisi, Güney Avustralya Eyaleti’nin, Avustralya’nın ve BM’nin tanıdığı gibi; Kıbrıs’ın tek yasal hükümetinin başkanı olarak karşıladıklarını” söyledi.

Güney Avustralya Eyalet hükümeti olarak Rumların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki (AİHM) davalarını desteklediklerine işaret eden Rann, Rumların AİHM davalarını, Güney Kıbrıs haricinde, “onun gibi destekleyen tek hükümet” olduklarını da söyledi.

Simerini “Avustralya’da Kıbrıs İçin Sıcak Sözler… Mike Rann: Türk Talepleri BM Çerçevesi Dışında… Hristofyas: Kıbrıslı Türkler Rumlarla Aynı Ruh Yapısına Sahip” başlıklı haberinde Rann’ın temel atma töreninde söylediklerini öne çıkardı.

Gazeteye göre uluslar arası camianın Kıbrıs sorununa müdahil oluşunun ilgisinin devam etmesinin; Hristofyas’ın çözüme bağlılığı sayesinde olduğunu söyleyen Rann, Rusya Devlet Başkanı ve Almanya Başbakanı’nın Güney Kıbrıs’ı ziyaretlerine işaret etti.

Rann  “cesaret, vatanseverlik ve adalet sevgisiyle dolu” diye nitelediği Hristofyas’a hitaben “yasadışı rejimin önceki liderini bağlama yeteneğiniz müzakerelerde önemli sonuçlar ve anlaşmaya varılması yönünde ümitler vermiştir. Kıbrıs Türk toplumundaki lider değişikliği, özlü ilerleme kaydedilmiş başlıkları engellemiştir” iddiasında bulundu, şunları da ekledi:

RANN: “KIBRISLI TÜRKLERİN MİTİNGLERİNİ İLGİYLE İZLEDİM”

“Kıbrıslı Türklerin kısa süre önce yaptıkları; taleplerinde gerçekçi olmayan ve BM kararları çerçevesinin dışında talepleri olan liderlerinden usandıklarını gösteren mitingleri büyük bir ilgiyle izledim. İşgale ve kolonizasyona infial gösterdiler. Kıbrıslı Türkler mümkün olan tek bir yol olduğunun bilinciyle, kimliklerini korumak istiyorlar. Siz de, Sayın Başkan; ilham veren insanlarla birlikte onlara yol gösteriyorsunuz.”

Gazete devamla Hristofyas’ın Kıbrıslı Türkler hakkında söylediklerine yer verdi.

Fileleftheros haberi “Güney Avustralya Başbakanı’ndan Net Açıklama… ‘Kıbrıslı Türkler İşgale ve Kolonizasyona İnfial Gösterdi’… Hristofyas’ın Çözüme Dair Rolünü Övdü” başlığı altında özetledi.

Bu haber toplam 15607 defa okunmuştur
Hristofyas, Lefkoşa duvarı Yıkılacak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans