Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KEMA Vakfı, Ağaç katliamı durdurulmalı
27 Mayıs 2011 Cuma Saat 09:51

KEMA Vakfı, Ağaç katliamı durdurulmalı

Lefkoşa’da altyapıya zarar verdiği bahanesi ile kaldırımlardaki ağaçların katledilmesinin, kabul edilemeyecek ve halka yapılabilecek kötülüklerin en büyüğü olduğunu belirterek, bunun derhal durdurulmasını istedi

Aydeniz, ağaçların altyapıyı tahrip ettiği görüşünün teknik bakımdan dayanaksız ve yanlış olduğunu savunarak, kaldırımlara ağaç dikilmesinin sadece KKTC’de değil, Güney Kıbrıs’ta ve batılı ülkelerde uygulanan bir yöntem olduğunu ifade ederek, “Ayni coğrafyayı paylaştığımız güneyde hatta gölgeden çok güneşin değerli olduğu batılı ülkelerde tüm kaldırımlar ağaçlandırılmış bulunuyor” dedi.

Ağaç, kaldırımı patlatıyorsa bunun sebebinin dikildiği yerin dar olmasından kaynaklandığını, bu nedenle işin başında fidanın gövdesinin genişleyeceğinin dikkate alınması ve daha geniş yere dikilmesi gerektiğini kaydeden Aydeniz, aksi halde ağacın gövdesi kalınlaştığı zaman betonun içinde sıkışacağını ve kaldırımda çatlama oluşacağını belirtti.

Ağaçların istenildiği zaman sökülüp başka yere dikilmesinin mümkün olmadığını, zorunlu durumlarda, sadece durgun dönemlerde ve usulüne göre söküldüğü takdirde yaşatılabileceğini bildiren Orhan Aydeniz, “Aksi halde Kızılbaş Kilisesi avlusuna geçen yıl dikilen yaşlı palmiyeler gibi kurur” dedi.

Aydeniz, kaldırımlar yayaların yürümesi için yapıldığına göre, vatandaşların rahatlığı ve sağlığının ön planda tutulması gerektiğini, yılın büyük kısmında güneş altında kalınamayan bir ülkede, vatandaşların kaldırımda yürüyebilmesi için, mutlaka ağaçlarla gölgelendirilmesinin şart olduğunu ifade etti.

Orhan Aydeniz, “Bunun yanında vatandaşların yaşam kalitesinin yükseltilmesi için; yerleşim yerlerinin çevresinde yeşil kuşak oluşturulmalı ve çağdaş ülkelerde olduğu gibi kişi başına en az 15 metre kare yeşil alan düşecek şekilde yeni yeşil alanlar oluşturulmalı” dedi.

Halktan alınan “ağır vergilere “rağmen Lefkoşa’nın, bakımsız, sahipsiz, yolları çukurlarla bozulmuş, kaldırımları kırık dökük, yeterli yeşil alanı bulunmayan, kaldırımları ağaçlandırılmamış, her tarafta çöplerle karşılaşılan “büyük bir köy “görünümünde olduğunu savunan Aydeniz, üstelik zararlı parçacıkları ve gazları tutabilecek yeterli miktarda ağaç bulunmaması nedeniyle, vatandaşların sağlığının tehdit altında bulunduğunu öne sürdü.

KKTC’nin başkentinde çağdaş düzeyde kabul edilebilecek tek bir cadde veya mahalle bulunduğunun söylenemeyeceğini savunan Aydeniz, Taşkınköy ile Yenişehir arasında uzanan yolun kırık dökük, Kızılbaş geçidinin ise çukurlarla dolu ve dar olması nedeniyle araç sürücüleri için adeta sırat köprüsü oluşturduğunu iddia etti.

Aydeniz şöyle dedi:

“Şehrin en büyük ticaret merkezi olan Metropol bölgesi pislik içinde, Dereboyu, surlar içindeki  sokaklar çöplerle dolu. Bu hatalar düzeltileceğine gereksiz yere ağaçların katledilmesi hoş karşılanamaz. Birkaç gün sonra 5 Haziran’da kutlayacağımız Dünya Çevre Günü’nün, ‘Ormanlar Hizmetimizdeki Doğa’ ana teması ile kutlanmasına karar verildiği bir zamanda, KKTC’nin başkentinde zararlı olduğu bahanesi ile kaldırımlardaki ağaçların katledilmesi suç kabul edilmeli. KEMA Vakfı olarak yanlıştan dönülmesini ve sorumlular hakkında derhal gerekli yasal işlemlerin yapılmasını bekliyoruz.”

Bu haber toplam 11310 defa okunmuştur
KEMA Vakfı, Ağaç katliamı durdurulmalı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans