Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küçük: Kendini Yönetemeyen, ABye Nasıl Başkanlık Yapacak
28 Mayıs 2011 Cumartesi Saat 07:55

Küçük: Kendini Yönetemeyen, ABye Nasıl Başkanlık Yapacak

Küçük, Rum yönetimi başkanı Dimitris Hristofyasın her geçen gün sorunları çoğalan bir ABye nasıl başkanlık edeceğini merak ettiğini söyledi.

KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Kıbrıslı Rumların 2012'de AB dönem başkanlığını devralacak olmasını eleştirdi. "Kendi içinde birçok sorunu olan ve bu problemleri çözemeyen, çözmek için de bir fikri olmayan Güney Kıbrıs bu dönem başkanlığı için hazır mıdır acaba?" diye soran Küçük, Rum yönetimi başkanı Dimitris Hristofyas'ın her geçen gün sorunları çoğalan bir AB'ye nasıl başkanlık edeceğini merak ettiğini söyledi.


AB'nin bu konuyu tekrar gözden geçirip Güney Kıbrıs'a daha ileri bir tarihte dönem başkanlığını verilmesi gerektiğine vurguyapan KKTC Başbakanı, Kıbrıs meselesinin ise yakın bir gelecekte çözüleceğini düşünmüyor. Küçük, "Çünkü Güney Kıbrıs'ta bu konuda samimiyet göremiyorum. Bu samimiyeti görebilsek belki o zaman bazı süre yorumları da yapabiliriz. " diye konuştu.

İngiltere ziyareti sırasında Cihan Haber Ajansı'na konuşan Küçük, Temmuz ayında yapılacak "üçlü zirvede", BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un Kuzey Kıbrıs'ın talepleri doğrultusunda hareket edeceği tahmininde bulundu. Küçük, Ban'ın her iki lideri de çözüme zorlayacağına ve görüşmelerde ilerleme kaydedilmesi için daha ısrarcı olacağına inandığını söyledi.
Bu görüşmede BM Genel Sekreteri'nin liderlerden daha yapıcı olmalarını, çözümü hedeflemelerini ve müzakerelerin takvime bağlanması isteminde bulunacağını bekleyen Küçük, Genel Sekreter'in konuya yönelik açıklamalarının kendi talepleri doğrultusunda olduğunu dile getirdi. Başbakan Küçük, "Türk temsilciler olarak bu görüşmelere bir süre sınırlaması koymayı talep ettik, Rum temsilciler buna karşı çıkmıştı. Ban Ki-Moon da bizi bu yönde destekleyen bir açıklaması var. Sanırım, Genel Sekreter her iki lidere de bu yönde bazı zorlamalar ve yaptırımlar getirecek. Kıbrıs meselesinde bir gelişme isteyecek. Çünkü yarım asırlık bir sorun ve bu görüşmeler neticesinde kayda değer bir gelişme olmadığı ortada. Özellikle mülkiyet, toprak ve garantörlük konusunda ciddi görüş farklılıkları devam ediyor. " dedi. Temmuz ayında yapılacak üçlü zirvede iki lider, BM Genel Sekreteri nezaretinde üçüncü kez bir araya gelmiş olacak.


YUNANİSTAN AĞIR BORÇ ALTINDA, AB'DEN ÇIKAMAZ
Yunanistan'daki AB tartışmalarına da değinen Küçük, Yunanistan'ın AB'den çıkmasının söz konusu olamayacağını belirtti. Ülkenin büyük bir borç altına girdiğine ve IMF'den kredi aldığına dikkat çeken Küçük, "Çok büyük ekonomik sıkıntıları var. AB'den çıkması halinde bu ekonomik sıkıntılar çok daha derinleşecek. Yunan liderlerin böyle bir eyleme girişeceklerini düşünmüyorum. Girerlerse de bizim için hiçbir sıkıntı olmaz. " diye konuştu.

Bu haber toplam 11414 defa okunmuştur
Küçük: Kendini Yönetemeyen, ABye Nasıl Başkanlık Yapacak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans