Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu, Hristofyas sadece istemeyi biliyor
28 Mayıs 2011 Cumartesi Saat 19:12

Eroğlu, Hristofyas sadece istemeyi biliyor

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum lider Dimitris Hristofyası kabul edilemeyecek bazı talepleri müzakere sürecinde sürekli masaya getirmekle suçladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum lider Dimitris Hristofyas'ı kabul edilemeyecek bazı talepleri müzakere sürecinde sürekli masaya getirmekle suçladı. Eroğlu, "Anlaşmaların karşılıklı uzlaşı halinde yapılır. Sadece istemekle bu sorun çözülemez. " ifadelerini kullandı.


Eroğlu, arzularının; KKTC halkına mutlu, huzurlu, güven içinde yaşam sağlayacak bir antlaşmaya imza atmak olduğunu ifade ederek, "Bunun aksi yönünde yapılacak olan anlaşma bir anlaşma değil , KKTC devletinin yıkımı, Kıbrıs Türk halkının felaketi olur. " dedi.


Esentepe Zerdali Festivali'nin açılışında yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının kendisine; "bu topraklarda Rumlara eşit, aynı haklara sahip ve KKTC sınırları dahilinde güven içinde, Türkiye'nin garantisinde yaşayacağı bir antlaşma için" yetki verdiğini vurguladı. Eroğlu, omuzlarında hissettiği görevin bu olduğunu söyledi. Müzakereleri bu görev bilinci içinde sürdüreceğini ve karşı tarafın anlaşma istemesi halinde Kıbrıs'ta bir anlaşma olabileceğini belirten Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Lider Hristofyas'ın "sadece vereceksiniz" diyerek karşısına dikildiği sürece anlaşma yapmanın zorluklarının kendiliğinden ortaya çıktığını kaydetti.


Geçen hafta Rum tarafında gerçekleşen genel seçimlerde Rumların Girne bölgesi milletvekillerini de seçtiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, Girne bölgesinde 1974'ten bugüne çok büyük ve önemli gelişmeler ve değişim yaşandığına işaret etti. Rumlardan kalan tarım dışı arazilerin bugün villalarla dolduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Değişik ülkelerden gelen insanların bu bölgeye yerleşmesiyle KKTC'nin dış dünyaya verdiği mesajlar da değişmiştir. . " dedi.

Bu haber toplam 11242 defa okunmuştur
Eroğlu, Hristofyas sadece istemeyi biliyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans