Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kktc Avrupa da Sigara içmede 3 üncü
29 Mayıs 2011 Pazar Saat 12:39

Kktc Avrupa da Sigara içmede 3 üncü

Uyuşturucu Sigara ve Alkolle Mücadele Derneği (USAM), 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısı ile yaptığı yazılı açıklamada, KKTC’nin, sigara içicileri oranına göre Avrupa’da üçüncü olduğunu kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Dünya Tütünsüz Günü olarak belirlenen 31 Mayıs’ta artan sigara tüketimine dikkat çekmek, tütün kullanımının sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini ve tütün kullanımını azaltmaya yönelik etkili politikaların altını çizmek amacıyla etkinlikler düzenleniyor. USAM da, Dünya Tütünsüz Günü vesilesiyle resim yarışması ve kortej düzenleyecek.

USAM Asbaşkanı Fatma Çamlıköylü, açıklamasında “USAM’ın öncelikli hedefi okul çağındaki çocuk ve gençlerin sigaraya başlamalarını engellemek bununla birlikte sigarayı bırakmak isteyen nikotin bağımlılarına sigarayı bırakmalarında yardımcı olmaktadır” dedi.

Sigara tüketiminin ve sigara dumanına maruz kalmanın ölümlere, hastalıklara ve sakatlıklara neden olduğu, yüksek düzeyde bağımlılık yapan tütün ürünlerinin zehirli ve kanserojen olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını ifade eden Çamlıköylü,  tütün ve tütün ürünlerine karşı sistematik bir mücadele verilmemesi halinde sigaranın neden olduğu ölümlerin artacağı, 2000-2024 yılları arasında dünyada 150 milyon insanın sigaraya bağlı hastalıklardan öleceğinin tahmin edildiğini söyledi.

AVRUPA’DA ÜÇÜNCÜ

Çamlıköylü, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı son araştırmaya işaret ederek ülkede sigara içenlerin  oranının yüzde 36.8   olduğuna, KKTC’nin sigara içme oranına göre Avrupa’da Yunanistan ve Bulgaristan’dan sonra 3’üncü olduğuna ve sigara içenlerin yüzde 60’dan fazlasının 18 yaş veya öncesinde sigaraya başladığına dikkat çekti.

KKTC’de sigarayla yasal anlamda mücadelenin fiili olarak 1 Ocak 2010’da ‘'Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası’’ çerçevesinde, kapalı alanlarında tütün ürünleri kullanımının yasaklanması ile başladığına işaret eden Çamlıköylü,  “Ülke genelinde denetimlerde 180 işyerine 100 bin TL civarında ceza kesildi...ancak kapalı alanlarda sigara içmeme yasağını uygulamada büyük sıkıntılar olduğu görmekteyiz” dedi.

ETKİNLİKLER

USAM gün vesilesiyle Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı  işbirliğiyle 31 Mayıs Salı günü Gençlik Merkezsinde saat 17.30’da “Sigara ile Mücadele, Sigaranın Zararları, Sigarasız Bir Dünya” temalı ilkokul 3. 4. ve 5. sınıflara yönelik ikinci resim yarışmasını düzenliyor.

Yarışma hakkında ek bilgi 228 92 00 telefon hattından elde edilebilir.

Gerekli malzemelerin katılımcılara ücretsiz olarak dağıtılacağı yarışmada tüm katılımcılara katılım belgesi ve dereceye girenlere plaket verilecek.

31 Mayıs Salı günü yapılacak olan “Dünya Sigara İçmeme Günü” ve “Çocuklar Oyunlarla Büyüsün” etkinliklerinin ardından, 1 Haziran’da kortej yürüyüşü yer alacak. Etkinlikler Gençlik Merkezi’nde sahne üstü etkinlikleri, halk dansları ve modern dans gösterileri, tiyatro gösterileri ve müzik dinletileri ile noktalanacak.

Bu haber toplam 11879 defa okunmuştur
Kktc Avrupa da Sigara içmede 3 üncü Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans