Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Patateslere yeşil hat müjdesi
30 Mayıs 2011 Pazartesi Saat 08:31

Patateslere yeşil hat müjdesi

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın Brüksel’le yürüttüğü temaslar sonucunda Kuzey Kıbrıs’ta üretilen ikinci karın patatesin Yeşil Hat üzerinden gönderilmesi önündeki engellerin kalktığı bildirildi.

“Kıbrıs artık sertifikalı tohumlarla ekilen patateslerin bir kısmı tohumluk olarak ayrılabilecek ve bunların ekilmesiyle ikinci karın olarak adlandırılan patatesler yasal olarak Yeşil Hat üzerinden Güney Kıbrıs’a satılabilecek” denildi.

ENGELLER 7 YILLIK LOBİYLE AŞILDI

Bugüne kadar patates ekimi aşamasında yeni sertifikalı tohum almak zorunda kalan üreticilerin, kendi ürettikleri patatesleri tohumluk olarak kullanamadıkları ifade edilen açıklamada, Yeşil Hat Tüzüğü’nün yorumlanması yüzünden çıkan bu engelin, 7 yıllık çaba ve Brüksel nezdinde yapılan yoğun diplomasiyle aşıldığı vurgulandı.

“Brüksel’in ikna edilmesinin ardından AB’nin gönderdiği uzmanlar çalışmalarını tamamladı. Ticaret Odası;  TÜK, Tarım Dairesi, AB Koordinasyon Merkezi ve üreticileri koordine ederek süreci karar aşamasına getirdi” ifadelerine yer verilen açıklamada, uygulamanın AB’nin Resmi Gazetesi’nde yayınlanmasından sonra resmen başlayacağına işaret edildi.

SON TARİH 3 HAZİRAN

İkinci kullanıma yönelik olarak tohumluk patateslerini kayıt altına almak isteyenlerin 3 Haziran Cuma gününe kadar Ticaret Odası’na fax, elden veya e-mail ile başvuru yapabilecekleri kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

“Kayıt yaptırılacak olan ikinci kullanımlık tohumluklar mutlaka sertifikalı tohumlardan üretilmiş olmalı ve önceden denetlemesi yapılmış tarlalardan olmalıdır.

İkinci kullanıma yönelik tohumluk patatesleri üreticiler kendi soğuk hava deposunda veya TÜK’te saklayabilecektir. Düzenli denetimler TÜK ve Tarım Dairesi tarafından yapılacaktır. Son onay AB’den gelen uzmanlarca verilecektir.

Hastalık konusunda herkes duyarlı olmalıdır. İlk kez yapılması planlanan bu uygulamada ortaya çıkacak olan hastalık bu uygulamanın durdurulmasına sebep olabilir.”

Bu haber toplam 1790 defa okunmuştur
Patateslere yeşil hat müjdesi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans