Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuran Kursları Bu  yazda açılıyor
31 Mayıs 2011 Salı Saat 11:56

Kuran Kursları Bu yazda açılıyor

Dürüst, ülkede yaz aylarında üç yıldır yapılan “Dini Bilgiler Kursları”nın bu yıl da mutlaka yapılacağını bildirdi.

Mehmet Dere başkanlığındaki Sendika heyetini Eğitim Bakanlığında kabul eden Bakan Dürüst, Sendika Başkanı Mehmet Dere’den Sendika taleplerini dinledi.

Din Gör-Sen Başkanı Mehmet Dere, ziyarette ilk olarak, yaz aylarında okulların kapatılmasının ardından yapılan “Dini Bilgiler Kursu”na değinerek, çocuklarını kursa yollamak isteyen ailelerden kendilerine gelen talepler üzerine bu yıl kurs duyurusunun erken yapılmasını istedi.

Dere, kursların Eğitim Bakanlığı’nın denetimde, camiler yerine okullarda yapılmasına karşı olmadıklarını, burada amacın ailelerden gelen talebi karşılamak olduğunu belirterek, kursların erken duyurulmasının, ailelerin çocuklarını eğitim için yurt dışına göndermemesi için önemli olduğunu söyledi.

Geçen yıl yapılan kurslarda çocukların köylerden toplu taşımayla merkeze götürülmesi sisteminin bu yıl da uygulanmasını talep eden Dere, ailelerin de kursların yapılmasını istediğine dikkat çekti.

DİĞER TALEPLER

Din Gör-Sen Başkanı Mehmet Dere, Bakan Dürüst’e; Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yasası’nın günün koşullarına göre uyarlanması, Din İşleri Başkanı’nın sık sık değiştirilmemesi, Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu üyelerinden en az yarısının dini bilgiye sahip kişilerden oluşması, lojman, teftiş yapılabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması, din görevlisi alınacaklara ciddi kriterler uygulanması ve uzun yıllardır KKTC’de olup da vatandaş olamayan din görevlilerinin vatandaş yapılması konularında talepte bulundu.

DÜRÜST

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst de, KKTC’de İslam kültürünün bulunduğunu, dinin İslam olduğunu belirterek, bu konuda düzenlenecek “Dini Bilgiler Kursları” için işbirliği ve diyalog kurulmasının şart olduğunu vurguladı.

Dürüst, Dini Bilgiler Kursları konusunda bazı çevrelerin kamuoyu oluşturmaya çalışacağını, ancak bakanlık olarak çağdaş bakış ve sosyal sorumluluk çerçevesinde ülkede kültürel, örf, adet, gelenek ve dini değerleri koruyacaklarını kaydetti.

Okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin bulunduğunu, ancak üç yıldır yaz aylarında yapılan Din Bilgileri Kurslarının bu yıl da mutlaka yapılacağını söyleyen Dürüst, Din İşlerinin yaptığı kurslarda bakanlığın sadece denetleyici olacağını ve öğretim programına yardım yapacağını söyledi.

Dürüst, kurs programının en iyi bir şekilde yürütülmesi için toplumsal duyarlılığı da göz önünde bulunduracaklarını ifade ederek, hükümet olarak sadece dini maneviyata değil tüm kültürel, dini örf ve adetlere, ulusal değerlere sahip çıktıklarını belirtti.

KKTC devleti ile Anavatanına bağlı, Atatürkçülüğü ilke edinmiş bir toplum yetiştirmenin hedefleri olduğunu dile getiren Dürüst, kurslar konusundaki hassasiyeti de bildiğini, bu yüzden devlet sorumluluğu içinde bu konudaki çalışmaları yerine getireceklerini ifade etti.

Bu haber toplam 1666 defa okunmuştur
Kuran Kursları Bu yazda açılıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans