Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gönyeli Belediyesi Çocuk Şenliği
31 Mayıs 2011 Salı Saat 12:11

Gönyeli Belediyesi Çocuk Şenliği

Hayatın en güzel dönemini yaşayan çocuklar için bu özel gün KKTC’de de etkinliklerle kutlanıyor.

Uluslararası Çocuk Günü fikri, 1925’te Cenevre’de yapılan Çocukların Refahı İçin Dünya Konferansı’ndan sonra doğdu. 54 ülke katılımıyla gerçekleşen konferansta Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi kabul edildi.

Bildirge esas olarak yoksulluk, çocuk işçiliği, eğitim gibi dünya çocuklarının refahını ilgilendiren konulara odaklaşıyor. Konferanstan sonra pek çok ülke, çocukların sorunlarına ilişkin olarak kamuoyunun dikkatini çekmek, çocuklara mutluluk getirmek ve çocuk konusunda teşvik etmek üzere bir günü Çocuk Günü olarak belirlemişti.

Vikipedi’ye göre 21 ülkede kutlanan Dünya Çocuk Günü, en yaygın olarak kutlanan Gün.

Folklor ve Gençlik Merkezi (FOGEM) ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Dairesi işbirliğinde düzenlenen ve dün başlayan “6. Uluslararası Yaz Sevinci Çocuk Şenliği” devam ediyor. 4 Haziran’a kadar sürecek festivale, KKTC’den birçok dernek, kurum-kuruluş ve okul ekiplerinin yanı sıra Türkiye, Litvanya, Makedonya ve Romanya’dan da ekipler katılacak ve 500’ü aşkın çocuk sahne alacak.

Festivale katılan ekipler bu akşam saat 20.30’da Girne Atatürk Anıtı önünde gösterilerini sunacak. Ekipler yarın da kortejin ardından 20.30’da Lefkoşa Atatürk Spor Salonu ön bahçesinde gösterilerini sergileyecek.

Festival, ekiplerin 2 Haziran Perşembe günü 17.00-19.00 saatleri arasında GAÜ Koleji Alayköy binasında, 3 Haziran Cuma saat 20.30’da Değirmenlik Belediye Parkı’ndaki etkinlikleriyle devam edecek.

GÖNYELİ BELEDİYESİ’NİN ŞENLİĞİ BUGÜN

Geleneksel hale gelen Gönyeli Belediyesi V. Uluslararası Çocuk Şenliği bugün yapılıyor. Renkli etkinlikler ve gösterilerin yer alacağı şenlik kortejle başlayıp Gönyeli Yalçın Park’ta devam edecek.

Saat 18.30’da Gönyeli Belediye Şubesi’nden Yalçın Park’a yürüyüş yapılacak ve saat 19.00’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Belediye Başkanı Ahmet Benli konuşacak.

Etkinlikte çeşitli yuva, ana okul ve ilkokulların öğrencileri gösteriler sunacak. İstanbul Beylerbeyi Üsküdar İlköğretim Okulu Ekibi’nin halk dansları gösterisinin de yer alacağı gösterilerden sonra katılımcılara teşekkür plaketleri verilecek.

Gönyeli Belediyesi V. Uluslararası Çocuk Şenliği nedeniyle Gönyeli Belediye Şubesi’nde ve Yalçın Park'ta çocuklara ücretsiz değnekli balon dağıtılacak; jonklör, tahta bacak ve sihirbaz gösterileri sunulacak; Yalçın Park’ta çizgi film kahramanları tarafından ücretsiz yüz boyaması yapılacak ve çocuklara izaz ikramda bulunulacak. Etkinlikte ayrıca çocuklar için oyuncak arabalar da olacak.

MAĞUSA’DA GRUP 84

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen Gazimağusa Çocuk Festivali’nde de 1 Haziran Dünya Çocuk Günü kutlanacak.

Bu yıl 4 Nisan’dan beri çeşitli etkinliklerin yapıldığı festivalde, yarın saat 18.30’da Namık Kemal Lisesi önünden Namık Kemal Meydanı’na festival yürüyüşü yapılacak. Kutlamalar, meydanda Grup 84’ün konseriyle devam edecek.

İSKELE’DE 13. ÇOCUK ŞENLİĞİ

İskele Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, İskele ilçesi ilkokullarının katılımıyla 13. Çocuk Şenliği düzenliyor.

Yarın saat 18.00’de İskele Belediyesi Açık Hava Kültür Salonu’nda yer alacak şenlikte, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından İskele Belediye Başkanı Halil İbrahim Orun konuşacak.

Ardından bölgedeki tüm ilkokullardan dans grupları gösterilerini sunacak. Tüm grupların "Sevgi-Dostluk-Kardeşlik" adına halkı selamlamasından sonra okul müdürlükleri ve sorumlu öğretmenlere belge ve ödüller verilecek.

HASDER ÇOCUK KULÜBÜ: “BURUK GEÇİRECEĞİZ”

HASDER Çocuk Kulübü, ülkedeki koşullar nedeniyle Dünya Çocuk Günü’nü buruk geçireceklerini belirtti.

HASDER’den yapılan açıklamada, ülkedeki nüfus hareketlerinden kaynaklanan farklı sosyal ve kültürel yapının topluma yerleşmesi nedeniyle çocuklara yönelik cinsel istismarın gittikçe ciddi boyutlara ulaştığı, çok çocuklu ailelerin çocuklarının sağlıksız koşullarda yetiştirildiği ve bu çocukların maddi imkânsızlıklardan ötürü önümüzdeki yaz tatilini ağır koşullarda çalışmak zorunda kalarak geçirecekleri kaydedildi.

“Devlet yetkililerinin Dünya Çocuk Günü’nü nutuk atmakla geçiştirdiğini ancak bu sorunların çözümüyle ilgili ciddi adım atamadıklarını” savunan HASDER Çocuk Kulübü, “kolej ve SBS sınavları nedeniyle yarış atına döndürülen çocukların sosyal faaliyetlerden yoksun bırakıldığı ve adeta dershanelere hapsedildiği” bir eğitim sistemiyle Dünya Çocuk Günü’nü buruk geçireceklerini vurguladı.

Bu haber toplam 11583 defa okunmuştur
Gönyeli Belediyesi Çocuk Şenliği Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans