Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB Tarım ürünleri ticaretini kolaylaştırıyor
31 Mayıs 2011 Salı Saat 15:20

AB Tarım ürünleri ticaretini kolaylaştırıyor

Avrupa Birliği, Kıbrıs’ta, tarım ürünlerinin Yeşil Hat Tüzüğü’ne göre ticaretini kolaylaştırma kararı aldı

Bugün kabul edilen karara göre, AB, Kıbrıslı Türk çiftçilerin patates hasadından elde edilen patateslerin ticaretine izin verecek.

Kıbrıslı Türk patates üreticileri, şimdiye kadar her ürün için AB sertifikalı tohumluk patates almakla yükümlüydüler.

KAMINARA

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Androulla Kaminara’nın yaptığı açıklamaya göre, bu karar, yerel patates ticaretini, Yeşil Hatta satışı yapılan en önemli ürün olması nedeniyle artırması bekleniyor.

Kaminara, “Şimdiye kadar Kıbrıslı Türk patates üreticileri, her ürün için AB sertifikalı tohumluk patates almakla yükümlüydüler ve yaz dönemi için bunu elde etmek çok zordu. Tadil edilmiş kurallara göre patates üreticileri ürünlerinden tasarruf ettikleri patatesleri ikinci kez ekip ürettikleri patatesleri satabileceklerdir. Yapılacak olan ticaretin AB bitki sağlığı kurallarına göre yapılabilmesi için tüm kontrol mekanizmaları mevcuttur” dedi.

FÜLE

Yeni kurallar hakkında konuşan AB Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Komisyon Üyesi Stefan Füle ise, bu değişikliklerin, Yeşil Hattın her iki tarafındaki toplumlar arasındaki ticarete hemen yansıyacağına inanç belirtti.

Füle “İnanıyorum ki bu pratik çözüm, Yeşil Hattın her iki tarafındaki toplumlar arasındaki ticarete hemen ve somut olarak yansıyacak ve ortak bir ekonomik büyüme vizyonu oluşmasına katkıda bulunacaktır” dedi.

Bu haber toplam 1656 defa okunmuştur
AB Tarım ürünleri ticaretini kolaylaştırıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans