Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denktaş konuşabiliyor ve oturabiliyor
02 Haziran 2011 Perşembe Saat 16:37

Denktaş konuşabiliyor ve oturabiliyor

Solum desteği dün çıkarılan Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın durumunun gün geçtikçe daha iyiye gittiği bildirildi.

Denktaş’ın nörolojik durumunun da iyi olduğu, koltukta oturabildiği ve sorulara sözlü olarak yanıt verebildiği belirtildi.

KAPTANOĞLU

Denktaş’ın durumuyla ilgili olarak günlük rutin düzenlenen basın toplantısında konuşan YDÜ Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın sağlık durumunun iyiye gittiğine işaret ederek, zor ve ağır bir dönemden geçen Denktaş’ın dün solunum cihazından çıkarıldığını, durumunun iyi olduğunu kaydetti.

Denktaş’ın dün en önemli gecelerden birini geçirdiğini belirten Kaptanoğlu, Denktaş’ın solunun fonksiyonlarının iyi olduğunun görüldüğünü ifade etti.

ÖZMENOĞLU

Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu da konuşmasında, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın nörolojik durumunun iyi olduğuna dikkat çekerek, Denktaş’ın konuşabildiğini, isteklerini sözel olarak sunabildiğini, yazı yazmasının iyi olduğunu ve koltukta oturabilir durumda olduğunu anlattı.

Denktaş’ın fizyoterapisini koltukta alabildiğini ifade eden Özmenoğlu, “Nörolojik açıdan iyi durumdayız. Destek tedavimiz ve ekip tedavimiz devam ediyor” dedi.

ŞAHİN

Anestezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Altan Şahin de konuşmasında, tüpün çıkmasından sonra Denktaş’ın belli bir dönem destek alması gerektiğini belirterek, bu desteğin makineden değil de, farklı bir cihazdan alındığının, bunun da giderek azaldığını kaydetti.

Dün gece herhangi bir sıkıntı yaşanmadığına işaret eden Şahin, çok yoğun olarak akciğer fizyoterapisine devam edildiğini, Denktaş’ın durumunun daha iyiye gittiğini, gün geçtikçe daha da iyi olacağını vurguladı.

Şahin, Denktaş’ın geçmişte geçirdiği rahatsızlıklardan ötürü riskli bir hasta olduğunu belirterek, “Tüm bunlara göre, geçtiğimiz günlere göre önümüz iyi görünüyor” dedi.

RASMUSSEN

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Finn Rasmussen ise, tüp çıktıktan sonraki ilk 24 saatin önemli olduğunu söylediğini anımsatarak, hastanın balgamını çıkarmayı öğrenmesi gerektiğini, Denktaş’ın da bunu gayet iyi başardığını kaydetti.

Rasmussen, “her gün daha iyi” söyleminin gerçekten doğru olduğunu, Denktaş’ın akciğer açısından gerçekten iyi olduğunu vurguladı.

Her şeye karşı tedbirli olduklarını, bütün gece boyunca yarım saatte bir solunum fizyoterapisi yapıldığını anlatan Rasmussen, şu anda destek vermek isterlerse dışarıdan basit bir maskeyle bunun yapılabileceğini belirtti.

Rasmussen, Denktaş’ın durumu hakkında bugün daha umutlu ve mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın sağlık durumuyla ilgili yarın saat 10.30 basın brifingi düzenlenecek.

Bu haber toplam 1796 defa okunmuştur
Denktaş konuşabiliyor ve oturabiliyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans