Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CTP-BG Kurultayı başladı
05 Haziran 2011 Pazar Saat 09:02

CTP-BG Kurultayı başladı

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’in “Hedef Gelecek, Yeniden Ctp, Yeniden Gelecek” sloganıyla yapılan 23. Olağan Kurultayı başladı.

Eski başkanlar merhum Ahmet M. Berberoğlu, merhum Özker Özgür, Mehmet Ali Talat ve Ferdi Sabit Soyer ile merhum Genel Sekreter ve Milletvekili Naci Talat'ın posterleriyle süslenen Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda Saat 11.00’de saygı duruşuyla başlayan kurultayı, CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Fatma Ekenoğlu başkanlığındaki divan heyeti yönetiyor.

Kurultaya, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bazı milletvekilleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve partililer katılıyor. Bazı televizyon kanalları, kurultayı canlı yayımlıyor.

Genel Başkan Ferdi Sabit Soyer’in konuşmasının ardından faaliyet raporu ve mali raporlar okunacak ve görüşülecek. Karar tasarılarının görüşülmesinden sonra genel başkanlık, parti meclisi ve yüksek onur kurulu için seçimlere geçilecek.

Başkanlık için Genel Sekreter Kutlay Erk, Girne Milletvekili Ömer Soyer Kalyoncu, Lefkoşa Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu ve Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar yarışacak. 40 üyeli parti meclisi için ise 100 aday yarışacak.

1100 delegesi bulunan CTP-BG’nin tüzüğüne göre genel başkan seçilmek için oy kullananların en az yüzde 50’sinden 1 fazlasının oyunun alınması gerekiyor. Bu oy oranına ulaşılamaması durumunda, başkanlık seçimi ikinci tura kalacak ve salı günü delegeler tekrar sandık başına gidecek.

“Hedef mücadeleyle, hırsla, umutla gelecek! Yeniden CTP, yeniden gelecek!” sloganıyla düzenlenen kurultayda 5 kişilik onur kurulu için de Ali Bulut, Halil Onbaşı, Önol Aktolga, Salih Öztoprak ve Vasfi Candan aday oldu.

SEÇİM İKİNCİ TURA KALIRSA…

Genel başkan seçilecek kişinin, kurultayda oy kullanacakların en az yüzde 50’sinden 1 fazlasının oyunu alması gerekiyor. Aksi halde seçim en çok oy alan iki aday arasında tekrarlanacak. Seçimin ikinci tura kalması halinde, salı günü Lefkoşa’da Hidden Garden’de iki adaylı seçim yapılacak ve delegeler 14.00-20.00 saatleri arasında oy kullanacak.

40 ÜYE İÇİN 100 KİŞİ YARIŞACAK

CTP-BG’de 40 üyeli Parti Meclisi’ne aday olanlar ise şunlar:

Abdullah Tuver, Ahmet Barçın, Ahmet Derya, Ahmet Gülle, Ahmet Gürol Ersun, Ahmet Hakkı Ertaç, Ahmet Latif, Ahmet Polili, Ali Gulle, Ali Seylani, Ali Volkan, Armağan Candan, Asım Akansoy, Aydın Kahyalar, Ayşe Mulla, Bayram Karaman, Birikim Özgür, Birol Karaman, Birsen Hacımulla, Burhan Eraslan, Caner Özdevran, Çelen Özkaynak, Cemal Mert, Cevat Cuma Adakul, Civan Mert, Derviş Aygın, Ebru Usar, Emel Kişi, Emel Ulaş, Engin Kürşat, Eren Adataş, Eren Soygür, Ergin İlktaç, Erkan Eminağa, Erkut Şahali, Ersan Dağlı, Eşref Vaiz, Evren İnsan, Ezer Özsoy, Fazilet Özdefne, Fide Kürşat, Fikri Irız, Gülden Bozat, Gülden Karakaya Akbil, Gülseren Şaşkara, Hakan Kuntay, Hasan Ceral, Hasan Ekingen, Hasan Konti, Hasan Yüzçelik, Hüseyin Devaşan, Hüseyin Gürşan, Hüseyin Mülazim, Hüseyin Nevzat Latif (Amerikalı), İbrahim Beyatlı, İlke Sabit Soyer, İsmail Hakkı Nurçin, İsmail Özbarış, İsmet Akim, Kaya Kastanbollu, Koral Aşam, Mahmut Coşkun, Mehmet Ceylanlı, Mehmet Çırak, Mehmet Ekin Vaiz, Mehmet Hüdaverdioğlu, Mehmet Kale Kişi, Mehmet Özerçay, Mehmet Reis, Mehmet Soylu, Mehmetali Güröz, Metin Karasalih, Mustafa Özdoğançay, Mutlu Azgın, Naim Pınar, Necat Asilsoy, Necat Ceral, Niyazi Düzgün, Niyazi Okutan, Okan Dağlı, Ongun Talat, Onursal Akdeniz, Osman Pekineli, Özlem Öktem, Saffet Mehmetalioğulları, Şenay Ekingen, Şevket Abohorlu, Suphi Coşkun, Suphi Özpaşa, Turgay Salihoğlu, Turgut Çalıcı, Uğraş Beratlı, Uğur Kasapoğlu, Vechi Cezaroğlu, Yeşim Nalbantoğlu, Yılmaz Yılmazoğulları, Yıltan Hüdasoy, Yusuf İsmailoğlu Çaylar, Zarif Gulamkadir, Zühre Civa.

40 YAŞINDA... İKİ BAŞBAKAN, BİR CUMHURBAŞKANI

Kıbrıs Türk halkının, faaliyetlerini sürdüren en eski partisi niteliğini taşıyan CTP, 27 Aralık 1970’te kuruldu. Kurulduğu günden günümüze toplumlararası barışı ve demokrasiyi savunmayı kendine politika kabul eden CTP’de kurucular arasında da yer alan Ahmet Mithat Berberoğlu, Özker Özgür, Mehmet Ali Talat ve Ferdi Sabit Soyer başkanlık yaptı.

İlk kez 1994’te DP’yle küçük ortak olarak koalisyon hükümeti kuran CTP, daha sonraki yıllarda DP ve ÖRP’yle ise büyük ortak olarak hükümetlerde yer aldı. Parti genel başkanlarından Mehmet Ali Talat ve Ferdi Sabit Soyer, başbakanlık görevlerinde de bulundu. Talat, başbakanlığının ardından Bağımsız olarak katıldığı Cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanarak, 2. Cumhurbaşkanı olarak da görev yaptı.

Sosyalist Enternasyonal üyesi de olan CTP-BG, Cumhuriyet Meclisi’nde halen 15 milletvekiliyle temsil ediliyor.

Uzun yıllar genel sekreterlik görevinin ardından 2005’te genel başkanlığa seçilen Mağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, bu kurultayda başkanlığa aday olmadı.

KİMLER İZLİYOR

Divan Başkanı Fatma Ekenoğlu’nun sunuş konuşmasından sonra CTP’li kadınların “Give peace a chance” (Barışa bir Şans verin) şarkısı eşliğinde oluşturduğu barış tablosu alkışlarla karşılandı.

Kurultaya ayrıca Ombudsman Feridun Önsav, Emekli Mücahitler Derneği Başkanı Vural Türkmen, KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, Dev-İş Başkanı Mehmet Seyis, Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş, AKEL’den Nikos Muduros, Devrimci Genel İş Başkanı Hasan Felek, TDP Genel Sekreteri Esat Varoğlu, UBP Milletvekili Arif Tancer, Tabipler Birliği temsilcisi Dr. Mustafa Taşeli, KTÖS Başkanı Güven Varoğlu ve Genel Sekreteri Şener Elcil, TES Başkanı Bayram Karaman, Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel katılıyor.

Kurultaya, UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, Slovenya Sosyalist Partisi, Belçika Sosyalist Parti, İngiliz İşçi Partisi, İsveç Sosyal Demokrat Parti, Bulgaristan Sosyal Demokrat Parti de mesaj gönderdi.

BAŞKANLIK SEÇİMİ 2. TURA KALIRSA, PARTİ MECLİSİ OYLARI BUGÜN SAYILMAYACAK

Kurultayda parti meclisinin önerisiyle, genel başkanlık seçiminin ilk turda tamamlanması halinde parti meclisi oylarının sayılması; ikinci tura kalması halinde ise 7 Haziran’da Hidden Garden’da yapılacak ikinci tur oylama sonuçlanıncaya kadar parti meclisi sayımının yapılmaması oybirliğiyle kabul edildi.

Bu haber toplam 11098 defa okunmuştur
CTP-BG Kurultayı başladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans