Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KITOB ve TÜROFED Kktc Turizm işbirliği
05 Haziran 2011 Pazar Saat 16:39

KITOB ve TÜROFED Kktc Turizm işbirliği

Kktc Turizmini Canlandırmak İçin Türofed-Kıtob İşbirliği Start Aldı

TÜROFED ile Kıbrıs Türk Otelciler Birliği arasında Lefkoşa'da imzalanan Turizm Ağırlama Sektörü Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı çerçevesinde, taraflar turizm sektöründe karşılıklı bilgi, beceri, tecrübe ve imkanlardan, azami derecede yararlanacak Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) arasında, Turizm Ağırlama Sektörü Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı Lefkoşa'da imzalandı. Mutabakatta taraflar arasındaki ana ilke "karşılıklı bilgi, beceri, tecrübe ve imkanlardan, azami derecede yararlanmak" olarak belirlendi.


TÜROFED'den yapılan açıklamada, TÜROFED ile KITOB arasında Turizm Ağırlama Sektörü Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı'nın 3 Haziran Cuma günü Lefkoşa'da imzalandığı bildirildi. Açıklamaya göre KITOB'un daveti paralelinde Mutabakat Zaptı imzalamak için KKTC'ye gelen TÜROFED Heyeti ilk ziyaretini KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na yaptı. Kabulde mutabakat metni ile ilgili bilgilendirme konuşması yapan KITOB Başkanı Mehmet Dolmacı, TÜROFED'in Türkiye'nin en önemli turizm kuruluşlarından biri olduğunu belirterek, "TÜROFED'in bilgi ve tecrübe birikimlerini bizim birikimlerimizle birleştirerek, KKTC turizmini tüm dünyada daha etkin bir şekilde tanıtma arzusundayız" dedi.


TÜROFED Başkanı Ahmet Barut ise Türkiye'nin dünyada 7. büyük destinasyon olduğunu belirterek, bu noktalara ulaşırken sağladıkları sektörel bilgi ve birikimleri, KKTC turizmine katkı sağlamak için paylaşmak istediklerini vurguladı. KITOB ile işbirliklerinin göstermelik olmadığının altını çizen Ahmet Barut, "Bizim değerlendirmelerimize göre KKTC turizmde farklı kitlelere ulaşma konusunda çalışmalar yapmalı. KKTC'nin adı Casino turizmi ile özdeşleştiriliyor. Bu değişmeli. Örneğin dünyada son dönemlerde çok moda olan gastronomi turizmi için KKTC önemli avantajlara sahip" dedi.


-"TURİZM, KKTC EKONOMİSİNİN MOTOR GÜCÜ"-


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Başbakanı İrsan Küçük'ü de ziyaret eden TÜROFED Heyeti ayrıca, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle Lefkoşa'da tedavisi devam eden KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın yattığı hastaneye de ziyaret gerçekleştirdi. TÜROFED'i ağırlayan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, turizmin KKTC ekonomisinin motor gücü olduğunu belirtti. Ambargolar altında olan bir ülkenin darboğazlar ve ekonomik sıkıntılarının olmasının doğal olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turistlerin KKTC'ye de gelmesinin tur operatörlerinin lehine olacak şekilde organize edilebileceğini dile getirdi. Eroğlu, "Bizim otelcilerimizin, tur operatörlerimizin sizin tecrübelerinizden alacağı dersler çoktur, onun için ben bu işbirliğini fevkalade yararlı görüyorum" şeklinde konuştu.
-"KAMU VE ÖZEL SEKTÖR İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLMALI"-


TÜROFED Heyetinin KKTC Başbakanı İrsen Küçük'e yaptığı ziyarette, Turizm sektöründe yoğun rekabetin yaşandığına işaret eden Ahmet Barut, KKTC'de güçlü ve rekabet edebilir bir turizm için "altyapının tamamlanması, havaalanının yenilenmesi çalışmalarının hızlandırılması, tanıtım için bütçede ayrılan miktarın artırılarak tanıtım planlamasında özel sektörün de yer alması ve tur operatörlerinin teşvik edilmesi" gerektiğini ifade etti.
Barut, turizmde ilk izlenimlerin çok önemli olduğunu, hava limanında görev alan polisten başlayarak bir mentalite değişikliğine gidilmesi gerektiğini kaydetti. Ahmet Barut konuşmasında, hedeflere ulaşılabilmesi için kamu ve özel sektörün işbirliği içinde olması gerektiğinin altını çizdi.
-"2014'E KADAR YILDA 1. 1 MİLYON TURİST AĞIRLAMAYI HEDEFLİYORUZ"-
KKTC Başbakanı İrsen Küçük ise TÜROFED Heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, Hükümetin turizme ayrı bir önem verdiğini söyleyerek, "Hükümet olarak ana sektörü turizm, eğitimi de ikinci sektör olarak belirledik" dedi.
Hükümet olarak hedeflerinin 2014'e kadar yılda 1 milyon 100 bin, 2023'e kadar ise yılda 2 milyon turist ağırlamak olduğunu söyleyen Küçük, bunun için 16 bin olan yatak kapasitesini 40 bine çıkarmayı hedeflediklerini ve 7 uçak şirketine de tarifeli uçuş izni verdiklerini ve bunu yaparken her şirketten, Türkiye'den KKTC'ye sefer yapılmayan bir bölgeden sefer düzenleme önkoşulu getirdiklerini anlattı. Hükümet olarak turizmi kalıcı bir sektör olarak gördüklerini açıklayan Küçük, bunun bir devlet politikası olarak benimsenmesi gerektiğini vurguladı. Yol güvenliğini ve görselliğini iyileştirme faaliyetlerine hız verdiklerini, fiziki altyapıyı geliştirmeye de önem verdiklerini belirten Başbakan İrsen Küçük, harcanmayan yatırım paralarının büyük ölçüde altyapıya aktarılması için Bakanlar Kurulunu özel olarak toplayacağını bildirdi.
-İMZA TÖRENİ BAKANLIKTA GERÇEKLEŞTİRİLDİ-
Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) arasında, işbirliği yapılmasını ve çalışma grubu oluşturulmasını öngören mutabakat ise KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu'nun da katılımıyla bakanlık salonunda düzenlenen törende KITOB Başkanı Mehmet Dolmacı ile TÜROFED Başkanı Ahmet Barut tarafından imzalandı.
-HEYET, BAFRA TURİZM YATIRIM BÖLGESİ'Nİ GEZDİ-
TÜROFED Heyeti, program dahilinde, Bafra Turizm Yatırım Bölgesi'ne de giderek, bölgeyi ve buradaki yatırım ve çalışmaları yerinde inceleme fırsatı buldu. Ayrıca bölgede faaliyete geçen tesislerden biri olan Kaya Artemis'te KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı ile Devlet Planlama Örgütü Ekonomik Planlama Dairesi tarafından TÜROFED Heyetine, "KKTC Turizmi" ve "KKTC Yatırım Teşvik Uygulamaları" konularında sunumlar gerçekleştirildi.
KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu'nun ev sahipliğinde, TÜROFED Heyeti onuruna verilen akşam yemeği de her iki ülke sektör temsilcilerine bir araya gelme ve tanışma fırsatı yarattı.
KKTC ziyaretini gerçekleştiren TÜROFED Heyeti'nde; Başkan Ahmet Barut, Başkan Yardımcısı Gürel Aydın, Yönetim Kurulu Üyeleri, Haluk Beceren, Zeynep Silahdaroğlu Baykal, Tayyar Zaimoğlu, Ahmet Tok, Halil Özyurt, Yavuz Torunoğulları, Şinasi Hurda, DENTUROD Başkanı Şeref Karakan, TÜROFED Genel Sekreteri İnanç Atılgan ve TÜROFED Basın Danışmanı Hakan Güvenç yer aldı.

Bu haber toplam 14059 defa okunmuştur
KITOB ve TÜROFED Kktc Turizm işbirliği Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans