Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAÜ Koleji Doğa Kolejine devrediliyor
06 Haziran 2011 Pazartesi Saat 22:27

DAÜ Koleji Doğa Kolejine devrediliyor

DAÜ Üniversite öncesi Eğitim kurumlarını Türkiyede bulunan Doğa Kolejine devretmek için ön protokol imzalandı...

Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin "yükseköğretimde eğitim, öğretim ve araştırma çalışmalarını daha sağlıklı ve verimli bir biçimde gerçekleştirebilmek" gerekçesiyle üniversite öncesi eğitim kurumlarının işletiminin devredilmesine karar vererek Türkiye'de eğitim sektöründe hizmet veren Doğa Koleji ile ön protokol imzaladığı açıklandı.

Konuyla ilgili olarak DAÜ'den yapılan yazılı açıklamada, "Üniversite öncesi eğitim kurumlarımızdaki eğitim kalitesini yükselterek artıracağı konusunda hiç bir tereddüdümüzün bulunmadığı bu okul ile, KKTC yasalarının öngördüğü gerekler yerine getirildikten sonra esas sözleşme imzalanacaktır" denildi.

Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin, yükseköğretimde eğitim, öğretim ve araştırma çalışmalarını, yükseköğretim sektöründe değişen ve yeni oluşan gerçeklere uygun olarak ve kaliteden asla taviz vermeden sürdürmeye kararlı olduğu, bu süreç içinde gerekli bazı adımların atılmasının ise, sürdürülebilirliğin devamı için kaçınılmaz  olduğuna işaret edilen  açıklamada şöyle denildi:

"Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfına bağlı olarak faaliyette bulunan üniversite öncesi eğitim kurumlarının sürdürülebilirliği ise alınan tüm önlemlere karşın sıkıntılı olmaya devam etmiştir. Doğu Akdeniz Üniversitesi, kuruluşunun asıl amacı ve gerekçesi olan yükseköğretimde eğitim, öğretim ve araştırma çalışmalarını daha sağlıklı ve verimli bir biçimde gerçekleştirebilmek için, söz konusu üniversite öncesi eğitim kurumlarının işletiminin devredilmesini gerekli görmüş ve Türkiye'de eğitim sektöründe deneyimli ve çok iyi bir isme sahip olan Doğa Koleji ile bir ön protokol imzalamıştır. Üniversite öncesi eğitim kurumlarımızdaki eğitim kalitesini yükselterek artıracağı konusunda hiç bir tereddütümüzün bulunmadığı bu okul ile, KKTC yasalarının öngördüğü gerekler yerine getirildikten sonra esas sözleşme imzalanacaktır."

Halen yürütülmekte olan eğitim-öğretim sistemine ters düşmeyecek biçimde ve çok daha ileri düzeyde, eksiksiz, kesintisiz ve kaliteli eğitimin vereceğine inanılan Doğa Koleji'nde öğrencilerin  mağdur olmaması için tüm önlemler alındığı ifade edilen açıklamada, aynı zamanda, istihdamlar konusunda çalışanların menfaatlerinin de en hassas şekilde takip edileceği dile getirildi.

Açıklamanın sonunda "Bu yeni durumla ilgili olarak veliler ve çalışanlar en kısa zamanda toplantıya davet edilerek kendilerine geniş şekilde açıklayıcı bilgiler verilecektir" ifadelerine yer verildi.

DAÜ-SEN: "ASLA SATILAMAZ"

Bu arada, DAÜ-SEN, yaptığı yazılı açıklamada, "Gün yok ki bu toprakların insanları kötü bir haberle, yeni bir şokla güne başlamasın. Bu sefer de DAÜ Üniversite Öncesi Eğitim Kurumları'nın (ÜÖEK- Doğu Akdeniz Kreşi, İlkokulu ve Koleji) yeşil sermayeye peşkeş çekildiği bombası düştü gündeme. İşbilmez yöneticilerin hatalarının bedeli bir kez daha bu ülkenin köklü bir kurumunun çalışanlarına ödetilmek istenmektedir" denildi ve bu yapılırken de umarsızca, utanma olmadan eğitim kurumlarının Kıbrıs Türkünün yaşamına, kültürüne ve değerlerine yabancı, belli bir görüşün temsilcisi durumunda olan kurumlara verilmekte olduğu savunuldu.  GREV ERTELENDİ

"Ortaya çıkan durumun toplumsal bir boyutu ve sorumluluğu vardır. Bu olay Kıbrıs Türkü üzerinde oynanmaya çalışılan çirkin ve büyük bir oyunun göstergesidir. Toplumsal boyutu çok büyük olan bu olayın sivil toplum örgütleri nezdinde tartışılması gerekliliğinden yola çıkarak, DAÜ-SEN yarın için ilan edilen grevi erteleme kararı almıştır" denilen açıklamada, söz konusu süreç içinde sendikanın her türlü girişimi yapacağı ve kamuoyunu oynanmak istenen kirli oyun hakkında bilgilendirmeye devam edeceği belirtildi.

Bu haber toplam 11181 defa okunmuştur
DAÜ Koleji Doğa Kolejine devrediliyor Haberi

YORUMLAR
ibrahim
Kucuk cikarlar ugruna buyuk kayiplar.
Universiteler ogrenci kontenjanlari icin disa bagimlidir. Anaokul dan Kolej egitimine kadar ise boyle degildir. Buyuzden kontenjan dolulugu problemi olmuyor ve zarar yapmasi olasi degildir. Turkiye unuversitelerle dolmustur bu yuzden Turkiyeden gelen universite ogrenci sayisi dusmustur. Turkiyede universiteler canlabasla ugrasip universite oncesi egitime girmeye calisiyorken Kibrista bu olayda goruldugu gibi tersi yapilmaya calisiliyor. Ya yeyiciler yada kar/ziyan hesaplayamayanlarca yonetiliyor
08 Haziran 2011 Çarşamba Saat 12:43

DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans