Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rumlar, Güzelyurt u İstiyor
06 Haziran 2011 Pazartesi Saat 20:33

Rumlar, Güzelyurt u İstiyor

Rum yönetimi, KKTCdeki Güzelyurt bölgesinin Kıbrıs Rum yönetimine iade edilmesi gerektiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun bunu kabul etmediğini belirten Rum basını, bu durumda toprak konusunda çıkmaza gideceğini ifade etti.


Rum gazeteleri ayrıca, Kıbrıs Türk tarafının, çözüm olmaması halinde Güney Kıbrıs'ın gelecek yıl AB Dönem başkanlığını devralmaması yönünde girişim yaptığını da yazdı.

Alithia gazetesi, "Eroğlu Morfu'yu (Güzelyurt) Vermiyor" başlığı altında verdiği haberinde, Eroğlu'nun, "ileri düzeyde kalkındığı ve bunun da Rum tarafına iadeyi imkansız kıldığı" gerekçesiyle Güzelyurt bölgesinin Rum idaresi altına verilmesine karşı çıktığını kaydetti.

Gazete, "Güzelyurt iade edilmeden Kıbrıslı Rumların bir çözüm planına evet demeyeceğini düşünen Rum tarafı ve uluslararası faktörlerin Eroğlu'nun bu tavrından ötürü büyük endişe içerisinde olduğunu" da savundu.

Gazete, Eroğlu'nun bu görüşünün, 7 Temmuz'da Cenevre'de yapılacak üçlü görüşme sonrasında başlaması planlanan al-ver sürecini ve toprak düzenlemesine ilişkin planları altüst ettiğini de öne sürdü.

Öte yandan gazete, Kıbrıs Türk tarafının sert tutum takındığı tek konunun Güzelyurt'un iadesi olmadığını, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığı konusunda da Kıbrıs Türk tarafının uyarılarda bulunduğunu yazdı.

Gazete, Eroğlu'nun danışmanı Kudret Özersay'ın bundan yaklaşık 10 gün önce AB büyükelçileri onuruna yemek verdiğini ve yemekte, Kıbrıs sorunu çözülmeden Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını üstlenmesi konusuna da değindiğini kaydetti.

 

Bu haber toplam 13564 defa okunmuştur
Rumlar, Güzelyurt u İstiyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans