Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kamu-Sen kaçak affı istemiyor
07 Haziran 2011 Salı Saat 07:15

Kamu-Sen kaçak affı istemiyor

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş, Kıbrıs Türk halkının kimliğinin, varlığının ve siyasi iradesinin tehlikeye gireceğini belirtti.

Özkardaş, ülkede artık siyasi parti ayırmaksızın birlik beraberliğe ihtiyaç duyulduğunu ve herkesin, ülkeye en son vurulacak darbe olarak nitelediği Yabancılar Muhaceret Yasası ve kaçak işçilere af konusuna karşı çıkması gerektiğini belirtti.

Kıbrıs Türk halkının maaş kesintisine, eşel mobilin kaldırılmasına ve çalışma saatlerinin değiştirilmesine tahammülü olabileceğini, ancak kimliğinin ve varlığının tehlikeye atılmasına İngiliz ve Yunan döneminde olduğu gibi şimdi de tahammülü olmadığını vurgulayan Özkardaş, bütün hukukçuları da bu yasa gücünde kararname için göreve çağırdı.

Konuyla ilgili bir süreden beri girişim başlatan Kamu-Sen heyeti, bugün de Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nı (KTEZO) ziyaret ederek, Hürrem Tulga ve heyeti ile son günlerin tartışma konusu olan kaçak işçilere af, muhaceret yasası, beyaz kimlik ve vatandaşlık konularını görüştü.

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş görüşmede, ülkenin çok zor ve kritik günlerden geçtiğini, vatandaşlık ve af konusunun uygulanması durumunda Kıbrıslı Türklerin varlığının, kimliğinin ve siyasi iradesinin tehlike altına gireceğini anlattı.

Kıbrıs Türk halkının Annan Planı referandumu sürecinde ve sonrasında verdiği sözleri yerine getirmeyen AB ve BM’ye güveninin azaldığını, izolasyonların devam ettiğini, bunu yanında Anavatan Türkiye’nin de KKTC’ye gizli izolasyon uyguladığını kaydeden Özkardaş, Kıbrıslı Türklere “tembel” ve “kamu görevlisi” gözüyle bakıldığını, ancak Mersin kapısının kapatılmasıyla üretim yapmasına izolasyonlarla izin verilmediğini ifade etti.

AB VE TC’YE ÇAĞRI

Özkardaş, AB’ye, Kıbrıs’ta çözüm isteyen taraf olduğunu ispatlayan Kıbrıslı Türklere uyguladığı izolasyonları kaldırması; Anavatan Türkiye’ye de “bir avuç kalan” Kıbrıs Türk halkına uyguladığını iddia ettiği üstü kapalı izolasyonlara son vermesi çağrısında bulundu.

Kıbrıs Türk halkı için en büyük tehlike olan kaçak işçi, kontrolsüz nüfus ve vatandaşlık verilmesi konularında hükümeti eleştiren Özkardaş, “UBP’nin ‘formül cebimde’ diyerek halkı kandırdığını, bu formülün Halil İbrahim Akça’nın formülü olduğunun anlaşıldığını” savundu.

Özkardaş, birçok kaçak insana vatandaşlık yolunu açacak düzenlemelere karşı birlik ve beraberliğin şart olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının nüfusu kadar vatandaşlık verilmesinin sözkonusu olduğunu belirten ve bunun kabul edilecek bir şey olmadığını ifade eden Özkardaş, beyaz kimlik konusunun ise vatandaşlığa “sıçrama tahtası” olacağını kaydetti.

Vatandaşlık konusundan dolayı halkın huzurunun kalmadığını, bunun “Kıbrıslı-Türkiyeli çatışması” getireceğini, kapıların açık olması ve gelenin içeri alınmasından dolayı iyi ile kötünün ayırt edilemediğini, ülkede her gün polisiye olayların yaşandığını anlatan Özkardaş, bu yasanın Anayasa’ya aykırı olduğunun bilindiği halde yasa gücünde kararname şeklinde hayata geçirilmesinin planlandığını söyledi.

Hukukçuları da bu konuda göreve çağıran Özkardaş, Anavatan Türkiye’den de Kıbrıs Türk halkının varlığını tehlikeye atacak uygulamalar yapmamasını istedi.

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na kontrolsüz nüfus ve kaçak işçi konusunda birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Özkardaş, ülkede bir çok büyük şirketin vergi dairesinde bile kaydı bulunmadığını, elektrik ve vergi borçlarını ödemediklerini söyledi; buna örnek olarak da THY ve Cratos Otel’i gösterdi.

KTEZO Başkanı Hürrem Tulga da, “ülkede artık ‘varoluş’ mücadelesi değil, ‘yeniden var olma’ hedefi konması gerektiğini” dile getirerek, her gün bir işyerinin kapanıp daha fazlasının açıldığını, çoğu istihdamın kayıt dışı olduğunu, neredeyse 10 kişiye bir işletme düştüğünü anlattı.

Tulga, çıkarılmak istenen yasa ile kaçakların yasallaştırılacağını ve resmiyet kazandırılacağını belirterek; bunun sadece KKTC’de yaşayanları değil, kaçak olduğundan dolayı ülkesine gidenleri de kapsayacağını, bunun da on binler demek olduğunu iddia etti.

Ülkede bulunan yaklaşık 30 bin işletmenin 17 bininin odaya kayıtlı olduğunu, bunların içinden bir işletmenin bile bu yasaya onay vermeyeceğini savunan Tulga, bu konuda her türlü mücadeleye ve ülke için birlikte çalışmaya hazır olduklarını kaydetti.

Bu haber toplam 11487 defa okunmuştur
Kamu-Sen kaçak affı istemiyor Haberi

YORUMLAR
nurşen karakaya
ben TC vatandaşıyım gurur duyuyorum,KKTC vatandaşlığı sizin olsun ama açık olun TC ne
sayın özkardaş ayrıca badem ülke yönetiminden iyi anlıyorsunuz kaçaklara göz açtırmayın hatta kıbrıs halkı işsizse neden oradaki işçilere vatandaş olmayanlara yol vermiyorsunuz?yada açıkça askerlerimizide yollamıyorsunuz?unutmayınki oradaki KKTC türkleri hangi ırktan geldiğini düşünün.tabiki kara sakal lakapı takıp,tc halkının yolladığı parayla yaşayan,kolay işleri tercih eden KKTC halkı.sizden saygı bekleyen yok ama çoçuklarımı arada sırada görebi
09 Haziran 2011 Perşembe Saat 10:51
nurşen karakaya
af çıksa bile vatandaş yapmak zorunda değilsinizki,çoçuklarım için tek umutum bu af
sayın özkardaş hikayem uzun,üzücü.sizin devlet yönetimi yüzünden iligili olamsı gereken kuruluşlrın ilgisizliği yüzünden cezalı çıkmak zorunda kaldım.hangi yönetimden bahsetiyorsunuz?çoçuklarımı özledimmi oraya geçipgörme umutum olsun diye ben bu aftan yararlanmak istiyorum bir anne olarak.eşimin bazı pis oyunları yüzünden cezalı çıkmak zorunda kaldım.amaçı türkiyede banka vergi borçlarından kurtulmak için oradan biriyle evlenip vatandaş olmak.vatandaş
09 Haziran 2011 Perşembe Saat 10:43

DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans