Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAİ Karne Gerginliği
15 Haziran 2011 Çarşamba Saat 15:57

DAİ Karne Gerginliği

Doğu Akdeniz İlkokulu (DAİ)’ de karne gününde gerginlik yaşandı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)  Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak ile Doğa Okulları İcra Kurulu Üyesi Okan Dilik’in  bu sabah ilkokulu ziyareti tepkilere neden oldu.

DAÜ-SEN, ziyaret nedeniyle DAİ’de şok eylem yaparak, “Doğa, DAÜ’de İstenmiyorsun, Gelirsen Pişman Olursun” yazılı pankart açtı.

Öztoprak ve Dilik’in ilkokuldan ayrıldığı sırada içinde bulundukları aracın önü sendikacılar ve bazı veliler tarafından  kesildi, açılan pankart da buraya taşındı.

Okan Dilik aracın içinde kalırken; araçtan inen Rektör Öztoprak ile DAÜ-SEN Başkanı Hüseyin Özkaramanlı, Genel Sekreter Ulaş Gökçe, eski DAÜ-SEN Başkanı Hasan Altıok, DAK Okul Aile Birliği Başkanı Süleyman Gürcafer ve bazı veliler arasında tartışma yaşandı.

DAÜ-SEN Başkanı Hüseyin Özkaramanlı Rektör Öztoprak’a “Okulu satamazsınız” diye seslendi.  Bazı sendikacılar da “Bu okul bizim, gerçek sahibi biziz” ifadelerini kullandı.

Veliler de Öztoprak’a “Çocuklarımızı rahat bırakın, çocuklarımızın karne aldığı gün Doğa yetkilisini gezdiriyorsunuz” diyerek tepki koydular.

DAÜ-SEN Başkanı Özkaramanlı, Öztoprak’a ön protokol metnini göstererek “Okulu verdiniz Hocam” deyince; Öztoprak “Kullanımına verdik” diye cevap verdi.

Bir veli de  “Bizi müşteri ettiniz. Müşteriye iyi davranın, müşteri her zaman haklıdır” ifadelerini kullandı.

Eylemcilerin aracın önünü kesmeye devam etmesi üzerine Öztoprak, “Seyahat hakkımızı engelliyorsunuz” ifadelerine eylemciler de, “Siz de bizim eğitim hakkımızı gasp ediyorsunuz” diye karşılık verdiler.

Tartışmaların devam etmesi üzerine olaya polis ve DAÜ güvenliği müdahalede bulundu. Rektör Öztoprak ile Doğa yetkilisi Okan Dilik okulun ön tarafındaki bir başka araca alınarak okuldan ayrılmalarını sağladı.

Bu sırada bazı veliler de “Doğa Seni istemiyoruz, Doğa dışarı” şeklinde slogan atarak alkışlı protestoda bulundular.

Eylemin ardından açıklama yapan DAÜ-SEN Genel Sekreteri Ulaş Gökçe, çocukların karne aldığı günde yapılan ziyarete tepki göstererek, “Rektör’ün amacı  ‘peşkeş çektiğimiz okullar bunlardır’ diye göstermekti. Geldikleri gibi polis korumasıyla gittiler” dedi.

Hükümete ve ilgililere seslenen Gökçe, konuya bir an önce çözüm bulunması gerektiğini, aksi takdirde tansiyonun yükseleceğini söyledi.

Gökçe, “Bu kurumlar bütün toplumun malıdır, işgalcileri buraya sokmayacağız” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1682 defa okunmuştur
DAİ Karne Gerginliği Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans