Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rum devlet faizi yüzde 7 yi aştı
15 Haziran 2011 Çarşamba Saat 13:12

Rum devlet faizi yüzde 7 yi aştı

Kredi derecelendirme notunun düşürülmesi ve Yunanistan’daki sorunlarla bağlantılı görülmesinden sonra Güney Kıbrıs’ın, 10 yıl vadeli devlet tahvillerinin faizinin yüzde 7’yi aştı

Simerini, “Kıbrıs İçin Borçlanma Daha Pahalı…10 Yıllık Kıbrıs Tahvilleri Yüzde 7 İpini Kopardı” başlığıyla yansıttığı haberinde, Güney Kıbrıs’ın borç faizinin geçen yıla oranla önemli bir artış gösterdiğini; bir yıl önce yüzde 4,2 olan faizin geçen ay 6,2 iken şu anda yüzde 7’ye yükseldiğini yazdı.

Habere göre bu durum Güney Kıbrıs’ın gelecekteki borçlanmalarını etkileyecek ve uluslar arası piyasalardan yapacağı borçlanmalarda önceki yıllara nazaran çok daha yüksek faiz ödemesi gerekecek.

Stockwatch’ın web sitesinde Fitch’in Güney Kıbrıs’ın kredi derecesini düşürmesinin, Moody’sin de düşürme uyarısı yapmasının Rum tahvillerinin faizini bir ay içerisinde 100 puan artırdığına işaret edildi.

Rum yönetiminin son aylarda uluslararası piyasayı  kredi maliyetlerine baskı yaparak mali sorunlarını çözeceğine ikna etmeyi başardığına işaret edilen sitede, rakamların Güney Kıbrıs’ın Yunanistan, Portekiz ve İrlanda’nın izinden gittiğini gösterdiğine dikkat çekildi.

Reuters Haber Ajansı da, Güney Kıbrıs’ın Avrupa destek mekanizmasının eşiğinde olduğuna işaret etti. Ajans “Mikroskobik Kıbrıs Euro Bölgesi’nin borç krizindeki bir sonraki sorunun olabilir” ve “ülkenin orta vadede finansman sorunu olmamasına rağmen Kıbrıs’ın kendini üçler kulübünde (Yunanistan, İrlanda, Portekiz) bulması tehlikesi var” vurgusunu yaptı.


Bu haber toplam 1760 defa okunmuştur
Rum devlet faizi yüzde 7 yi aştı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans