Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çakıcı Hükümeti ırkçılıkla suçladı
15 Haziran 2011 Çarşamba Saat 15:45

Çakıcı Hükümeti ırkçılıkla suçladı

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı,Güney Kıbrıs’taki Amerikan ve İngiliz Koleji gibi uluslararası okullarda okuyan Kıbrıslı Türk öğrencilerin dahil edilmemesinin, ancak ırkçılık ve ayrımcılıkla nitelenebileceğini savundu.

UBP Hükümeti’nin birçok alanda olduğu gibi, eğitimde de ırkçılık ve ayrımcılık yaptığını iddia ederek, hiçbir tutar yanı olmayan bu yanlış karardan bir an önce geri adım atılması çağrısında bulundu. Güney Kıbrıs’ta okuyan öğrencilerin bu şekilde “cezalandırılmak istenmesinin” kabul edilebilir bir davranış olmadığını belirten Çakıcı, bunun insan haklarına da aykırı olduğu görüşünü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile UBP’li bazı bakan ve milletvekillerinin çocukları ile yakınlarının daha ucuz öğrenim görebilmek adına “Kıbrıs Cumhuriyeti” pasaportundan yararlandıklarını savunan Çakıcı, “Kendi çocukları, torunları ve yakınları bu haktan yararlanırken, üstelik TC üniversiteleri tüm ülkelerden olduğu gibi, Güney Kıbrıs’taki kolejlerde okuyan Kıbrıslı Rum öğrencileri de kabul ederken, Güney Kıbrıs’ta okuyan Kıbrıslı Türk öğrencilerin bu haktan yararlanmasının engellenmesi hangi amaca hizmet eder?” dedi.

“Bu yöndeki talebin UBP Hükümeti’nin kararı ile değil, tamamen Türkiye Hükümeti’nin inisiyatifi ile alındığını” kaydeden Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün, “Türkiye tanımadığı bir ülkede okuyanları dahil etmeme konusunda özgürdür” şeklindeki açıklamasını da eleştiren Çakıcı, Dürüst’ün bu açıklamasının gerçeklerle bağdaşmadığını öne sürdü.

“Eğer Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımıyorsa; TC’nin spor kulüpleri, tanımadığı bir ülkenin takımları ile niye resmi maç yapıyor, niye ticarete izin veriyor, AKPA milletvekilleri niye Güney Kıbrıs’a resmi ziyarette bulunuyor, niye resmi binalarına Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı çekebiliyor” diye soran Çakıcı, Dürüst’ün bu yöndeki açıklamasının tamamen “içi boş” olduğunu savundu.

Çakıcı, “AB ülkelerinde okuyan bireyler ile okullar arasında da ayrımcılık olan bu kararın, Türkiye’nin AB ile olan ilişkilerini de zedeleyecek bir davranış olduğunu, alınan kararın çözüm çabalarını darbelediğini” ileri sürdü.

Çakıcı, “Bir yandan çözümden, barıştan bahsedeceksiniz, diğer yandan ise icraatta bunun önüne engeller koyacaksınız, bunu anlamak ve onay vermek mümkün değildir” diye konuştu.

Bu haber toplam 11620 defa okunmuştur
Çakıcı Hükümeti ırkçılıkla suçladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans