Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu, Geri Adım Atmayacağız
16 Haziran 2011 Perşembe Saat 17:13

Eroğlu, Geri Adım Atmayacağız

Eroğlu, geri adımlar atılmaya devam edilecekse o zaman bir anlaşmaya varmak mümkün olmayacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la bugün gerçekleştirdiği görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde basına açıklamalarda bulundu.

Bugünkü toplantının yaklaşık bir saat sürdüğünü; görüşmenin liderler, özel temsilciler ve not tutucular şeklinde 3’lü olduğunu belirten Eroğlu, toplantıda Cenevre’de gerçekleştirecekleri görüşmeyi ele aldıklarını ve düşüncelerini ortaya koyduklarını söyledi.

Eroğlu, Downer’in kendilerine bazı konuları aktardığını, daha sonra da Yönetim ve Güç Paylaşımı başlıklarını gündeme alarak Hristofyas’ın düşüncelerini dinlediklerini ve karşı görüşlerini ortaya koyduklarını belirtti.

Eroğlu, bugün daha ziyade Yönetim ve Güç Paylaşımı konusunda Hristofyas’ın tekrar ettiği düşüncelerini yazılı olarak istediklerini belirterek, yarın gerçekleşecek özel temsilciler toplantısında  iç güvenlik ve güç paylaşımı konusunda yakınlaştırmaları arttırma gayreti içerisinde olunacağını söyledi.

Kendilerinin Cenevre’ye giderken ve sonrasında detaylar üzerinde değil ana konularda durarak Kıbrıs konusunda ortaya konan 6 başlığı çözmeye çalıştıklarını ifade eden Eroğlu, “Eğer ana konularda mutabakata varamazsak detaylarda mutabakata varmanın bir anlamı olmaz” dedi.

YOĞUNLAŞTIRILMIŞ GÖRÜŞMELERİ KABUL ETTİK

Eroğlu, Downer’in ortaya koyduğu “Cenevre’den sonra ana konularda yoğunlaştırılmış müzakerelerin yapılması ve mutabakata varılmaya çalışılması” görüşünü, şekli konusunda bir karar olmamasına rağmen ilk etapta kabul ettiklerini de söyledi.

Hristofyas’ın bu konuda biraz tereddütlü olduğunu gözlemlediklerini ancak Cenevre toplantısından sonra haftada 3 gün mü, 5 gün mü yoğunlaştırıcı görüşmeler yapacakları konusunda bir arayış içerisine gireceklerini belirten Eroğlu, kendilerinin her halükarda yoğunlaştırıcı müzakerelerden yana olduklarını, karşı tarafın da tereddütlerini gidererek soruna çözüm bulmaya çalışacaklarını kaydetti.

“ÜZÜNTÜMÜZÜ ORTAYA KOYDUK”

1 Haziran’daki görüşmenin ardından, “iç güvenlik ve polis başlıklarını Cenevre’ye gitmeden kapatmak istediklerini” söylediğini hatırlatan basın mensubuna Eroğlu, “Bazı konularda geri adım atmaya çalıştıklarını gördük. Görüşmelerde tutanaklar tutulur. Bizim elimizdeki tutanaklara göre zaten bazı konularda mutabakat vardı ama gerek bugünkü toplantıda, gerekse özel temsilcilerin toplantısında geri adımlar atılmaya çalışıldığını gördük. Biz bu konulardaki üzüntümüzü zaten ortaya koyduk” dedi.

“MÜZAKERE SÜRECİNDE DEĞİŞİKLİK DÜŞÜNMÜYORUZ”

Türkiye’deki seçimlerin ardından Cenevre sonrasına yönelik farklı bir müzakere süreci beklenip beklenmediğinin sorulması üzerine ise Eroğlu, şu an için farklı bir müzakere süreci düşünmediklerini, önceki Cenevre zirvesinde pratik bir planları olduğunu, ancak Rum tarafının ret ettiğini hatırlattı.

Müzakerelerin değiştirilmiş şeklinin devam eden müzakere sürecinin yoğunlaştırılarak devam etmesi olabileceğini ve buna da sıcak baktıklarını söyleyen Eroğlu, TC hükümetinin kısa bir sürede kurulacağını ve süreçle ilgili menfi bir tutum oluşacağını sanmadığını ekledi.

Bu haber toplam 1632 defa okunmuştur
Eroğlu, Geri Adım Atmayacağız Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans